Používáte u sebe doma elektřinu? Hrozí vám za to astronomická pokuta. Radši si honem ověřte, zda se to netýká i vás
Mnoho Čechů předpokládá, že zvolením solárních panelů za zdroj energie sníží své náklady na elektřinu, a podaří se jim tak ušetřit nemalé peníze. Jenže to není vždy pravidlem…
Obsah
Pojem elektřina se v poslední době skloňoval v souvislosti s jejím zdražováním. Méně probíraným tématem už je však tučná pokuta, která hrozí některým občanům České republiky. Proč pokuta a jak vysoká? Dočtete se v tomto článku.
Alternativní zdroj energie jako díra v peněžence mnoha Čechů
Alternativní zdroje energie jsou v současnosti velkým trendem. Stále více domácností si osazuje střechy nebo balkony solárními panely. Ledakdo by si mohl domyslet, že mu toto zařízení zajistí samostatnou a bezplatnou elektřinu. Avšak opak se může stát pravdou, jak uvádí Události 247.
Server Srovnej To upozorňuje lidi na poplatek, který je nutný při převodu nadbytečně vyrobené elektřiny do sítě. Teď nejspíš protáčíte oči, ale bohužel je to tak. Pokud nespotřebujete všechnu energii vytvořenou svou střešní fotovoltaickou elektrárnou, tato přebytečná energie automaticky proudí do veřejné distribuční sítě. Do určitého množství a s povolením provozovatele sítě může tento nadbytek putovat do sítě zdarma. Dávejte pozor, aby vaše fotovoltaika neposílala nespotřebovanou energii do sítě bez vašeho vědomí. Protože i to už některé umí automaticky.
Jak moc dramatická může být sankce za nadbytečnou elektřinu?
Pokuta vás bude stát 1700 Kč bez DPH za 1 kWh. Částka je pouze orientační. Závisí na limitu, který udává, od jaké částky je poplatek stanoven. Michal Marček, provozovatel webu Balkónová Fotovoltaika, informuje, že třífázový elektroměr hned zaznamenává pokutovaný přetok. Povolený je pouze přetok 115 W během 15 minut. Panely tedy mohou být sestaveny i v třífázovém seskupení, a tím se navyšuje přesahující hranice trojnásobně – na 300 W.