Bezchybně umytá okna a žádné šmouhy: Každá hospodyňka nakonec usoudí, že tento mnoha generacemi ověřený čistič je nejlepší

Zjistěte, jak snadno a bez zbytečného úsilí navíc umyjete i ta nejšpinavější okna. S několika triky se budou blýskat nejen skla, ale i rám a parapet.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mytí oken považuje většina hospodyněk za jednu z nejtěžších domácích činností. Dlouhé desítky minut trvající práce, kdy je nutné okna umýt, setřít a vyleštit, se často setkává s frustrací. Není totiž výjimkou, že na právě umytých oknech jsou po vysvitnutí Slunce patrné dlouhé šmouhy. Abyste se jich vyvarovali, pomůže vám s tím vychytávka, která vám umožní čistit okna bezchybně a téměř nulovým úsilím. Další triky vám prozradí, jak snadno zatočíte se špínou na parapetu i v okenním rámu.

Zbavte se otravných šmouh po leštění

Situaci, kdy po nekonečných desítkách minut konečně doleštíte poslední okno ve svém bytě, a poté, co vysvitne slunce, s hrůzou zjistíte, že jste celou práci prováděli zbytečně, pravděpodobně znáte. Otravné šmouhy – lidově řečeno kocouři – jsou bohužel výsledkem používání většiny domácích čisticích směsí. Abyste se jich vyvarovali, vyzkoušejte základní domácí roztok na mytí oken, který prověřila řada domácností. Čisticí směs ve své současné – účinné a funkční – podobě vznikla po dlouhé době upravování složení domácích čističů.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro skla beze šmouh vyzkoušejte prověřený domácí čistič

Na výrobu si připravte 2 šálky vody, 1/4 šálku bílého octa a 1/2 čajové lžičky prostředku na nádobí. V menším kbelíku (nebo ve větší míse) smíchejte všechny přísady a čisticí směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Okna nejprve postříkejte a s pomocí (ideálně) hadříku z mikrovlákna je umyjte. Čistá okna opláchněte vlažnou vodou a setřete stěrkou. Tento postup vám zaručí, že se budete moci těšit z perfektně umytých oken beze šmouh.

Vyčistěte špínou zašlé okenní rámy

Okenní rám moderních oken má po svém obvodu drážku a těsnění, které vytváří obtížně dostupný prostor. Abyste z těchto těžko dosažitelných míst odstranili veškeré nečistoty, pomůže vám s tím jednoduchý trik. Budete potřebovat silný čistič a pěnový štětec (nebo přiměřeně velký kus houbičky na mytí nádobí). Štětec jednoduše namočte do čističe a zbavte svůj okenní rám všech nečistot jednou pro vždy. Jestliže jsou vaše okenní rámy zašlé, nemusí tento trik 100 % fungovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Špína v okenním rámu se stane minulostí

V takovém případě vyzkoušejte alternativní postup. Připravte si vyřazený zubní kartáček, bílý ocet, jedlou sodu, papírovou utěrku a hadřík z mikrovlákna. V prvním kroku nasypte jedlou sodu do drážky okenního rámu, přelijte ji trochou octa a nechte asi 5-10 minut působit. Poté špínu vydrhněte pomocí zubního kartáčku a jednoduše setřete. Ideální je nejprve čisticí směs setřít papírovými utěrkami, a poté rám důkladně dočistit pomocí hadříku z mikrovlákna.

Parapet bez plísní

Skvělým trikem pro udržení okenních parapetů v bezvadném stavu – tedy i bez zdraví škodlivých plísní – je použití bílého octa a tea tree oleje. Obě ingredience smíchejte v lahvičce s rozprašovačem a nastříkejte je na místa, která chcete vyčistit. Poté, co směs necháte asi 30 minut působit, parapety otřete hadříkem z mikrovlákna.

Síť proti hmyzu bude i po letech jako nová

Pokud máte malé děti, pravděpodobně máte v některém z oken nainstalovanou ochrannou síť proti hmyzu. Abyste ji udrželi stále vzhlednou a funkční, musíte ji pravidelně udržovat. Snadným trikem, který vás zbaví na síť nalepených pavučin, prachu, pylu či semínek z vrb, bříz, apod., je použití lepicího válečku na žmolky, kterým po síti jednoduše přejeďte a zachyťte tak veškeré nečistoty.

Jak často myjete okna ve své domácnosti?

Zdroj: TheSpruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články