Právě dovařené jídlo se dá zchladit během 15 sekund. Stačí dát talíř do mrazáku
S horkým jídlem je spojen nejeden problém. Snadno se připálí, špatně se s ním manipuluje a můžete se také snadno spálit. Existuje však geniálně jednoduchý trik rychlého chlazení.
Obsah
Když si vedro vybírá svou daň na naší pozornosti a kondici, jsou chlazené nápoje doslova požehnáním. Ale právě chladné prostředí může být kolikrát vzácností. Zůstaňte v pohodě, poradíme vám, jak potraviny chladit, a to dokonce bez použití lednice. Je však třeba mít na paměti několik zásad. Velmi teplá jídla nejsou k chlazení vhodná, rozhodně je nedávejte do lednice. Jejich okamžitá konzumace pak škodí i žaludku. Navíc si můžete popálit jícen a přivodit tak další potíže.
Nahřáté i chladné talíře
Je na místě je proto předem trochu ochladit, aby byla normálně poživatelná. Co tedy dělat? V zásadě máte na výběr ze dvou jednoduchých patentů. Prvním z nich je dát do ledničky předem talíř, na kterém budete jídlo servírovat. Například v čínských restauracích dostanete často na stůl stojan se dvěma svícemi. Ten funguje opačným způsobem a misky s jídlem na něm udržuje v teple. A není důvod, proč to nevyužít na druhou stranu, tedy udělat přenosnou lednici.
Po kontaktu se studenou deskou se sníží teplota pokrmu, neděje se tak však okamžitě. Nejmarkantněji se to projevuje u polévek, protože je tekutina většinou homogenní. Kolikrát se vám stalo, že jste servírovali polévku do studeného talíře, a nakonec byla jak normální voda? To je přesně tento efekt.
Voda, sůl a led
Další trik je v použití kostek ledu. Do misky s vodou nasypte trochu soli, pak přidejte ještě několik kostek ledu. Položením talíře na misku nebo přiložením do blízkosti potravin je budete chladit i bez použití ledničky.
Chlazení nápojů
Tohle se v létě opravdu hodí, především pro pivo, džusy, limonády nebo i obyčejnou vodu s bublinkami. Především venku na zahradě nebo na výletech, kde je lednice absentujícím artiklem.
Ponožka vítr a voda
Tohle je trik do skutečně polních podmínek. Chcete-li pití opravdu rychle ochladit, dejte láhev do ponožky a kompletně ji ponořte do vody. Stejně tak můžete nádobu zabalit do vlhkého ručníku. Vše pak nechte na větrném a dosti stinném a chladném místě pro udržení teploty. Za pár minut bude obsah příjemně studený.
Zahrabání do země
Naši předci konzervovali potraviny kromě jiného zahrabáním do země. Vykopejte na stinném místě díru a plechovku nebo láhev vody vložte dovnitř. Zakryjte hlínou a nechte pár hodin odstát. Po opětovném vyhrabání si rozdílu určitě všimnete. Ještě lepšího výsledku dosáhnete při občasném zalití studenou vodou, třeba z potoka. Hlavním problémem může být, že zapomenete, kde přesně chlazené nápoje jsou. Tohle se stává veverkám, které si ukrývají žaludy.
Chlazení tekoucí vodou
Dost možná nejjednodušší metoda, pokud jste v blízkosti řeky nebo potoka. Zajistěte plechovky před odplaváním a jednoduše všechno ponořte pod hladinu. Prostě uděláte lednici z přírodního živlu.