Pokuta za štěkání: Kdo má nevychovaného psa, ten se pořádně prohne. Hrozí hned v několika případech
Ne vždy je vlastnictví psa takříkajíc bez rizika. Naopak – pokud si nedáte pozor, může vás nepříjemná pokuta čekat třeba i za jeho štěkání.
Psi přinášejí radost, společnost a bohužel někdy také dost hluku. Zatímco někteří se mohou v bouřlivém štěkání svých chlupatých přátel doslova vyžívat, pro jiné může být ta samá činnost zdrojem neustálého podráždění – zejména pokud narušuje spánek nebo jiné každodenní činnosti. I proto mohou být pokuty za štěkání poměrně vysoké.
Zákony o obtěžování hlukem
„V zásadě by se znění zákonů, které se tomuto tématu věnuje, dalo shrnout takto: majitelé nemovitostí musí zabránit jakémukoli rušení, které negativně ovlivňuje jejich sousedy. To zahrnuje i hluk způsobený domácími zvířaty.
Pokud pokus o domluvu selže (a podle mých zkušeností se to stává celkem často), mohou poškozené strany věc předat obecním nebo městským úřadům nebo dokonce orgánům činným v trestním řízení, zejména pokud štěkot přetrvává i během stanovených hodin klidu,“ říká pan Petr T. z Prostějova, předseda SVJ, který prý něco podobného řeší několikrát do roka.
Možné sankce za dlouhodobé patlání štěňat
Důsledky nezvládnutí štěkání psa se mohou rychle stupňovat. Počáteční pokuty se obvykle pohybují okolo 500 až 1 000 Kč, ale postupně se mohou vyšplhat až na 10 000 Kč nebo dokonce 100 000 Kč, jak jsme na webu adbz informovali už dříve. A zapomínat nesmíte ani na pokuty za chov zvířat v bytových domech. Ty můžete dostat tehdy, pokud jednáte v rozporu s domovním řádem nebo místními vyhláškami.
Pozor na týrání zvířat
Ale ve hře není jen rušení nočního klidu. Problémem pro vás může být i zákon č. 246/1992 Sb. (Zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání). Pokud totiž svého psa necháváte často samotného, můžete do některé z jeho „škatulek“ klidně spadnout. Tak pozor na to – vašeho domácího společníka by vám tak klidně mohli i zabavit, dodává web Aktuálně.
Hlasité štěkání však není jediným problémem, který může majitelům psů vynést pokutu. Peněžní sankce totiž mohou být uloženy i za další přestupky – třeba za neočipování, neuklízení po nich na veřejných prostranstvích a vyhýbání se poplatkům. A tento trend se nevyhýbá ani zahraničí – web ČT24 informoval o francouzském městečku, kde se nadměrné štěkání pokutuje přímo jako takové.