Máte doma tyto staré talíře? Podívejte se, dostanete za ně 38 000 000 Kč
adbz.cz » Hobby » Máte doma staré talíře? V žádném případě z nich nejezte. Za jeden z nich dostanete až 38 000 000 Kč

Máte doma staré talíře? V žádném případě z nich nejezte. Za jeden z nich dostanete až 38 000 000 Kč

Pokud máte doma tento talíř, pak jste se právě stali milionářem. Během jedné aukce se vydražil za neuvěřitelných 38 000 000 Kč.

poskrabany talir
Zdroj fotografie: abcMedia

Některé kusy keramiky ve vaší domácnosti mohou mít cenu několika milionů korun. Podobně tomu bylo také u talíře z 16. století, který ležel dlouhá léta zaprášený ve skotském sídle Lowood House. Jakmile si ho totiž všimli odborníci, objevili na něm podpis uznávaného mistra Nicola di Gabriele Sbraghe, který byl dle serveru abc7 ve své době jedničkou v oboru. Není proto divu, že byl tento umělecký kousek vydražen za úchvatných 38 000 000 Kč. 

Na talíř se dlouhé roky pouze prášilo 

Lidé občas ve svých domácnostech najdou výrobky v obrovské hodnotě. Skvělým příkladem je toho tento keramický talíř, který byl vyroben keramikem Nicola di Gabriele Sbraghe mezi lety 1520 a 1523. Precizního kousku si všimli odborníci během průzkumu skotského sídla Lowood House, kde ležel po dlouhá léta zaprášený ve skříni a čekal na svého objevitele. Již při prvním odhalení bylo znát, že se nejedná o jen tak nějaký kousek nádobí. 

Hodnota talíře byla zpočátku vyčíslena na zhruba tři miliony korun. Důvodem byl však nejen jeho precizní vzhled, který ukazoval biblický příběh o Samsonovi a Dalile, ale také podpis známého keramika. Ten během své doby tvořil pod pseudonymem Nicola da Urbino, a jak uvádí server Novinky, většina evropských velikánů ho považovala za pravého mistra. Často mu dokonce lidé přezdívali Rafaelo majoliky, což je druh smaltované keramiky. 

Dražba se vymkla kontrole 

Ačkoli byla hodnota talíře původně vyčíslena na zhruba 3 000 000 Kč, během aukce o něj byl takový zájem, že jeho cena vystoupala více než dvanáctkrát. Jeho konečná cena byla 1,263 milionu liber, což je v přepočtu zhruba 38 000 000 Kč. Důvodem takového navýšení byl enormní počet zúčastněných dražby, kteří přihazovali jak prostřednictvím e-mailu, tak telefonu. Na webu adbz jsme také psali, jak svépomocí nabrousit všechny nože