V listopadu proveďte na zahradě tento jednoduchý trik a šneci a slimáci se v příštím roce na vašich záhonech neobjeví. Bude vás to stát ale trochu práce a námahy.
Šneci a slimáci patří mezi nejobávanější škůdce, kteří během krátké doby dokáží s úrodou pořádně zatočit. Abyste před nimi své rostliny dokázali ochránit, měli byste podle webu ZahradkářskáPoradnazačít už na jaře a nepolevovat ani na podzim. Díky tomuto triku snížíte riziko napadení mladých sazenic i dalších rostlin ve vaší zahradě. Popadněte do ruky rýč a dejte se do práce. Sami jsme se rozhodli tuto metodu vyzkoušet a jsme zvědaví na výsledek.
Zamezte rozmnožování škůdců
Jedním z nejlepších způsobů, jak se slimáků a šneků zbavit, je odhalit jejich oblíbená stanoviště. Tito škůdci si libují ve stinném a vlhkém prostředí, kde se i v průběhu dne schovávají před světlem a teplem. Pokud se vám podaří jejich útočiště nalézt, můžete je velmi snadno zlikvidovat. Velmi rádi se schovávají také v mulči, jak jsme psali již dříve v článku na adbz. Nemusíte se přitom této směsi vzdávat, stačí do ní přidat jednu složku navíc.
Jak zahnat šneky a slimáky
Kromě toho, že nesnáší některé silné vůně, nedokáží si poradit ani s ostrým povrchem. Z toho důvodu je dobré záhony i mulčovací směs posypat rozdrcenými skořápkami nebo křemelinou, jak jsme doporučovali už dříve na adbz. Abyste však zamezili jejich výskytu ve vaší zahradě i v příštím roce, vyplatí se na podzim záhony zpracovat touto metodou.
Jak se zbavit slimáků v zahradě
Šneci a slimáci jsou velmi choulostiví vůči mrazivým teplotám. V případě, že se jim nepodaří najít včas vhodné útočiště, jednoduše zmrznou. Do půdy však kladou vajíčka, která do jara přezimují i bez větších obtíží. Naštěstí podle webu NašeKrásnáZahrada existuje způsob, jak vajíčka nechat zmrznout a výskytu slimáků v dalším roce předejít.
Slimáci jsou opravdovým a často se objevujícím strašákem každé zahrady. Mají ale přirozené nepřátele, například ježci si na nich velmi rádi …
více
Abyste tohoto výsledku dosáhli, musíte záhony zrýt. Důležité je však tuto činnost provádět v době, kdy se venkovní teploty pohybují okolo 0 °C. Nezapomínejte však, že práce se zmrzlou půdou je mnohem těžší a namáhavější. K ošetření lze využít i dusíkaté vápno, které škůdce zaručeně zahubí, jak potvrzuje i náš čtenář Alois R. z Kunovic: „Záhony poryju a posypu dusíkatým vápnem, abych se nespoléhal jen na mráz. Slimáků v zahradě je další rok jen minimálně.“