Máte doma jeden z těchto porcelánových setů? Okamžitě se podívejte. Tyto hrníčky, talíře a příbory mají obrovskou hodnotu
Pokud máte doma vystavené porcelánové nádobí, pak byste měli zkontrolovat, zda se nejedná o velmi cenné a výjimečné kousky s vysokou hodnotou.
Obsah
V minulosti byl porcelán velmi oblíbený a také pěkně drahý. Cena některých vzácných kousků však neklesá ani dnes. V mnoha domácnostech se tak může ukrývat bohatství, o němž jeho majitelé nemají ani nejmenší ponětí. Podle informací na webu iReceptář pravdu odhalíte podle značky na jeho spodní straně. Prohlédněte si pozorně nádobí, které máte vystavené ve vitríně, a zjistěte, jakou má ve skutečnosti hodnotu.
Každý výrobek nese značku
Porcelánový výrobek je ze spodní strany označen značkou továrny, ve které byl vyroben. Značka byla zpravidla kulatá a jejím obsahem bylo písmeno nebo iniciály majitele porcelánky. Barva, kterou byly značky na jednotlivé výrobky natištěné, pak byla typická pro danou firmu. Nejčastěji se používala zelená, červená nebo černá.
Nejstarší porcelánka z Horního Slavkova
Na tomto místě došlo v roce 1792 ke vzniku historicky nejstarší továrny na výrobu porcelánu v českých zemích. Celých 38 let používala jako značku symbol velkého písmena S. Následně továrna značila svůj porcelán symboly „S“ a slovem Schlaggenwald. Později se původní značka ještě rozšířila do podoby Haas&Czjzek in Schlaggenwald. Dodnes jsou tak jejich výrobky jasně a poměrně snadno rozeznatelné.
Nádobí za miliony korun
Podle kvality zpracování, tloušťky a barev lze porcelánové výrobky rozdělit do několika tříd. Ty nejkvalitnější kousky pozná zkušené oko na první pohled nebo první dotek. Jelikož se jedná o velmi jemný střep, vyznačují se svou lehkostí. Jejich styl bývá zpravidla mnohem propracovanější a elegantnější, takže se často využívaly ke speciálním příležitostem s etiketou správného stolování, o níž si můžete více přečíst i v dřívějším příspěvku na adbz.
Jak poznat opravdu cenný kousek
Pro drahé výrobky je typické, že jsou opravdu bezchybné. Ať už se zaměříte na jejich strukturu nebo potisk, nenajdete na nich sebemenší chybičku. Naopak sériové výrobky, kdy kvantita převyšovala kvalitu, jsou často kazové, a dokonce se i rychleji opotřebovávají, jak potvrzuje i naše čtenářka Dana P. z Ústí nad Labem: „Babička měla spoustu porcelánového nádobí, ale většina z toho už nesla známky opotřebení a stáří. Nechali jsme si jen zachovalé kousky jako vzpomínku a zbytek sady vyhodili.“
Ručně malované a precizně zpracované výrobky lze v dnešní době vydražit za tisíce korun. Výjimečně můžete narazit i na poklad mnohem vyšší hodnoty. Abyste měli jistotu, že nevyhodíte historicky jedinečný a zachovalý kousek, obraťte se na odborníky. Podle webu ČeskéStavby vám pomohou ve starožitnictví, aukčních domech nebo u soudního znalce. Doteď jsem ani netušila, že by porcelán mohl mít takovou cenu.