Plevel poslouží jako hnojivo pro celou zahradu: Stačí ho nechat 2-3 týdny louhovat na sluníčku
Tento plevel roste snad na každé zahradě. Většina lidí ho bez rozmyslu poseká. Je to ale škoda, protože může posloužit jako vynikající hnojivo pro většinu pěstovaných plodin.
Kopřiva je často považovaná za úporný plevel, který je potřeba ze zahrady vymýtit. Tyto žahavé rostliny však mají neuvěřitelné vlastnosti, jež můžete na své zahradě maximálně využít. Jsou bohaté na dusík, draslík a železo, které potřebuje většina rostlin ke zdravému růstu. Správným postupem si tak z tohoto plevelu můžete vyrobit přírodní hnojivo, jež se plně vyrovná komerčním přípravkům.
Sběr kopřiv
Pokud na vaší zahradě kopřiva neroste, vydejte se na její sběr do okolí. Vezměte si rukavice, nůžky a vhodnou nádobu. Jistě brzy najdete místo, kde jí nasbíráte plný kyblík. Kopřivu byste však měli sbírat v době, kdy nekvete, abyste si do záhonů nezanesli nežádoucí semínka.
Příprava kopřivové jíchy
Kopřivová jícha je vynikajícím tekutým hnojivem pro vaše rostliny. Její příprava je jednoduchá. Nasbírané kopřivy natrhejte na menší kusy a naplňte jimi kyblík do tří čtvrtin a vše zalijte vodou tak, aby byly kopřivy zcela ponořené. Můžete je zatížit kamenem, aby se nedostaly nad povrch vody. Ponechte nahoře 10 cm volného místa, protože kopřiva bude kvasit, a hladina se tak bude zvyšovat.
Nádobu překryjte víkem a dejte ji na slunné místo v zahradě. Počítejte s tím, že kopřivová jícha opravdu nelibě voní. Proto ji dejte dál od svého domu nebo od sousedů, aby je případný zápach neobtěžoval. Kopřivy takto nechte louhovat 2–3 týdny a občas směs promíchejte. Správná jícha by měla mít tmavě hnědou barvu, to značí, že všechny živiny se do vody uvolnily. A musí také přestat pěnit a zbavit se nepříjemného zápachu.
Hotovou jíchu přeceďte do jiné nádoby a používejte ji k zalévání všech plodin na zahradě. Rajčata, okurky, jahody a mnoho dalších plodin porostou pro tomto hnojivu před očima. Výslednou jíchu však vždy řeďte. Obvyklý poměr je 1 litr kopřivové jíchy na 10 litrů vody. K rostlinám ji můžete dodávat při každé zálivce. Hotovou jíchu můžete skladovat, ideálně v plastové nádobě na zahradě, a mít tak její zásobu na celou sezónu.
Další využití kopřiv v zahradě
Kopřivy jsou skvělý doplněk do kompostu. Vrstvěte čerstvé kopřivy společně s dalšími organickými materiály, jako jsou kuchyňské zbytky, listí a posekaná tráva. Kopřivy urychlují proces kompostování a přidají cenné živiny do finálního kompostu. Suché kopřivové listy lze použít jako mulč kolem rostlin. Jak se kopřivy budou rozkládat, uvolní živiny do půdy, obohatí ji, a podpoří tak růst rostlin.