Z malého kousku, který jste koupili v obchodě, můžete v květináči vypěstovat i kilogramy zázvoru téměř bez zásahu

Zázvor skvěle působí na lidský organismus. Má protizánětlivé i antibakteriální účinky. Nemluvě o jeho nezastupitelné roli v orientální kuchyni. Vypěstujte si ho snadno doma.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lahodné aromatické koření, které se začalo pěstovat před dvěma tisíci let v Číně, je úžasným zdrojem vitamínů a minerálů. V obchodech ho běžně pořídíte i v tuzemsku. Řeč je o zázvoru lékařském (Zingiber officinale). Skvělý je jako koření, ale také jako zdravý doplněk. Obsahuje léčivé gingeroly, ale také vitamíny A, B, C, E a minerály jako je draslík, hořčík, sodík, vápník nebo železo. Na pultech prodejen ale není zrovna nejlevnější, zkuste si ho vypěstovat doma.

Má neocenitelné léčebné vlastnosti

Obvykle se používá čerstvý nebo sušený zázvor při vaření, zvýrazní chuť orientálních jídel, zejména v chladném počasí, když na vás něco leze, oceníte báječný zázvorový čaj. Ostatně jeho zdravotní přínosy jsou opravdu neocenitelné. Má protizánětlivé, antibakteriální a antivirové účinky. Pomáhá při nevolnosti, zvracení, léčbě artritidy nebo cukrovky. Víme, jak si ho snadno vypěstovat v květináči.

1) Oddenek nejdříve namočte

Oddenek zázvoru běžně koupíte v prodejnách. Není neobvyklé, že ale bývá potažený inhibitorem růstu. Ten zabraňuje tomu, aby na pultech nezačal klíčit. Je tedy nutné oddenek omýt. Abyste se regulátoru zabraňujícímu klíčení zbavili a zázvor začal klíčit, namočte ho na 24 hodin do vody. Vyberte si zdravý, baculatý oddenek dlouhý zhruba 10 centimetrů.

2) Hledejte velké pupeny

Když oddenek vyjmete z lázně, podívejte se, zda nemá pupeny. Rostou na povrchu, snadno je rozpoznáte. Někdy bývají i v místě, kde se oddenek rozvětvuje. Pokud na oddenku pupeny nejsou, nezoufejte. Nechte ho třeba na okenním parapetu, kde je dostatek světla a cirkulace vzduchu, ležet, dokud nezačnou rašit. Trvá to jen několik dní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

3) Vyberte vhodný květináč

Výběr správného květináče je důležitý. Oddenky zázvoru totiž rostou vodorovně do šířky. Takže v úzké a hluboké nádobě by se mu příliš nedařilo. Vyberte pro něj široký květináč nebo misku. Měla by mít dobrou drenáž. Pak do ní nasypejte kvalitní, kyprou, dobře propustnou a na živiny bohatou zeminu.

4) Sázení zázvoru do zeminy

Jakmile zázvor vyklíčí, vyberte několik kousků s pěkně narašenými pupeny. Zasaďte oddenky do hlíny tak, aby pupeny směřovaly nahoru. Zasypejte je asi centimetrem zeminy, která by pro dobrý růst rostliny měla být hlinitá a písčitá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

5) Péče o zázvor v květináči

Květináč umístěte na nepřímé denní světlo. Zázvor nemá rád vítr ani přímé sluneční paprsky, takže pěstování v interiéru je snadné. Chvíli potrvá, než rostlina začne růst. Nepanikařte a zachovejte trpělivost. Zhruba po třech týdnech se objeví výhonek. Pravidelně rostlinu zalévejte. Půda by měla být neustále vlhká, ale ne přemokřená.

6) Sklizeň zázvorového oddenku

Obrnit se trpělivostí je nezbytné i při čekání na úrodu. Než rostlina ze zasazeného oddenku zázvoru plně vyroste, trvá to zhruba 8 měsíců. Roste do výšky asi 70 centimetrů. Oddenky ale můžete sklízet dřív. Většinou už po třech měsících od zasazení. Špatně se to rozpoznává, protože jsou schované pod zemí, ale signálem může být, že rostlině začnou žloutnout listy. Odřezky sklizených oddenků můžete po naklíčení znovu zasadit.

Na co všechno využíváte zázvor?

Zdroj: Bhg

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články