Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu
Kořen zázvoru je nenahraditelnou složkou ve všech svých podobách. Je vynikající ingrediencí ve spoustě pokrmů a nápojů, a navíc obsahuje plno vitamínů.
Obsah
Zázvor lékařský (Zingiber officinale) je původem tropická rostlina náročná na teplé a vlhké prostředí. Existují však způsoby, díky kterým si tuto rostlinu můžete sami doma vypěstovat. Zázvor je tak oblíbený pro svou výraznou pálivou chuť, která dodá šmrnc každému pokrmu i nápoji, a ještě je pro nás velmi prospěšný. Podporuje trávicí funkce a imunitu člověka, což oceníme nejen v podzimních sychravých dnech.
Jak zasadit zázvor
Kořen zázvoru jednoduše koupíte v jakémkoliv obchodě. Ideálně vyberte kořen dlouhý 10–15 cm s několika výčnělky. Zázvor nemusíte nijak ošetřovat ani jej zasazovat, za určitý čas vám začne sám klíčit. Nejideálněji pěstujte zázvor v květináčích. Jedině tak jej můžete dát ven a v případě špatného počasí a nízkých teplot rychle schovat do tepla.
Jakmile kořen začne klíčit, odřízněte vyklíčenou část od zbytku tak, aby byla 2,5–5 cm dlouhá a nechte 24–48 hodin oschnout. Mezitím si můžete připravit květináč. Půda v květináči by měla být dobře odvodněná a obohacená o kompost nebo jiné hnojivo. Kořen do hlíny zasaďte maximálně 2,5 cm hluboko. Zasazený zázvor dobře zalévejte a přibližně po týdnu by měly vyrašit první lístky. Rostlinu dál zalévejte střídmě, ale hloubkově.
Jak jednoduše pěstovat zázvor
V našich podmínkách je důležité zázvor uchránit před chladným počasím. Jakmile se začnete oblékat do svetrů, je nejvyšší čas zázvor schovat do tepla. Delší vystavení nižším teplotám může celou rostlinku zlikvidovat. Pokud zázvor nebude mít dostatek tepla a světla, může se vám zdát, že začíná chřadnout. Je-li jeho kořen stále pevný a plný života, nemusíte se bát. Takto zázvor přečkává zimu a na jaře zase ožije.
Zasaďte zázvor do květináče
Jelikož je zázvor opravdu choulostivý na nízké teploty, musíte být včas připravení jej přesunout. Z tohoto důvodu je nejlepší pěstovat zázvor v květináčích, které snadno přemístíte z místa na místo. Při výběru zvolte raději větší květináč, aby se kořen zázvoru mohl pořádně rozrůstat.
Přesazujte podle sezóny
Pokud už máte se zahradničením zkušenosti, můžete zázvor sezónně přesazovat z květináčů na záhon a naopak. Pokud budete při práci jemní, kořenu neublížíte. I v záhonku potřebuje bohatou a dobře odvodňovanou půdu.
Správně zalévejte a dbejte na dostatek světla
Teplé počasí samo o sobě zázvoru nestačí. Důležitý je správně zvolený typ půdy a správné zalévání. Půdu musíte udržovat neustále vlhkou, jako by zázvor rostl ve svém přirozeném prostředí. Voda ale musí mít kam odtékat, aby zázvoru nezačaly uhnívat kořeny. Taky je potřeba tuto rostlinu ochránit před přímým sluncem. Zvolte raději polostín nebo rostlinu přikryjte látkou, která ji částečně zastíní.
Sklízejte, kdy chcete
Skutečné kouzlo vlastního zázvoru spočívá v tom, že jej můžete kdykoliv použít. Jakmile kořen doroste požadované velikosti, můžete z něj část odříznout, aniž byste rostlině ublížili. Kořen zázvoru můžete buď jednoduše celý vykopat, opláchnout od nečistot a dál použít, jak chcete. Nebo můžete v půdě nahmatat výčnělek alespoň 5 cm dlouhý a od zbytku kořene odříznout jen ten. Kořen se bude dál vyvíjet a bude připraven ke sklizni. Alespoň týden mu ale dopřejte na zotavení.
Vypěstujte si vlastní sazeničky zázvoru
Postupem času se v květináči objeví další stonky z klíčícího výčnělku kořene zázvoru. V tu chvíli můžete tento výčnělek od hlavního kořene odříznout a zasadit zvlášť do květináče. Každá odříznutá část by měla být vždy 5–10 cm dlouhá, aby se rostlina po přesazení mohla snadno zotavit.