Pěstování pokojových rostlin pro lenochy. Univerzální snadné kroky, díky kterým pokvetou po celý rok
Pokojové rostliny jsou krásnou živou dekorací každého interiéru. Musíte se o ně vhodně starat a ony vám nádherně porostou.
Obsah
Pokojové rostliny jsou prvkem, který vždy oživí každý interiér. Vůbec se nemusíte bát, že byste nezvládli o ně pečovat. S naším průvodcem vám to půjde snadno. Stačí rostliny sledovat a všímat si změn. Pak už jen zakročíte podle toho, o co půjde. Takže konec strachu. Nezahubíte je, naopak, konečně se jim u vás bude dařit. Rady přinášíme po konzultaci s odborníky.
Zálivka pokojových rostlin
V prvé řadě je nutné rostlinám dodávat vláhu, tedy zalévat je vodou. Stačí kohoutková den odstátá voda. Ideální je zalévat spíše méně než více, jinak vám rostlina může uhnít. Vláhu vždy dokážete přidat než odebrat. Bohatě to bude stačit jednou za týden. Ale jak poznat, že je čas vzít konev do ruky? Strčte prst do půdy a uvidíte, zda bude suchá. Rostliny můžete zalévat ze shora, ale lepší je, když vodu nalijete do spodní misky. Kořeny si tak vezmou tolik vláhy, kolik budou potřebovat, a jsou také stále u zdroje.
Světlo pro pokojové květiny
Kde je to nejlepší umístění truhlíku? To je u každé rostliny jinak. Všeobecně však platí, že by neměla stát na přímém slunečním světle, ani být v naprosto temném koutu. Ideální je světlá místnost s možností větrání, kde rostliny umístíte do stínu.
Živiny pro rostliny v pokoji
Ty jsou zapotřebí, abyste měli bohaté květy, krásně zbarvené listy a pěkně svěží květiny. V prvé řadě je zasaďte do hlíny smíchané s kompostem, dále jim dodávejte živiny třeba pomocí hnojiva v tyčinkách, a také jim jednou týdně můžete udělat zálivku s příměsí výživy. Můžete použít klidně tu, co se prodává v květinářství u řezaných květin.
Jak se starat o rostliny v různém období roku
Už z názvu vyplývá, že jde o rostliny žijící uvnitř. Jsou k tomu přizpůsobeny. Venku se jim moc dařit nebude. Proto když klesnou teploty a zima se hlásí, odeberte je z oken, a hlavně je umístěte dále od topení. Studený vzduch jim nedělá dobře. V létě při horkých dnech je zase budete muset častěji zalévat. Myslete na to již při pořizování pokojových rostlin. Musíte na ně mít dostatek prostoru.
Choroby pokojových rostlin
I přes veškerou láskyplnou péči se na rostlinách mohou objevit všelijaké choroby. Jaké jsou ty nejčastější? Ty si nyní představíme, abyste je pak snadno rozpoznali a zakročili.
- Žlutá a hnědá barva jsou známkou špatného stavu rostliny. Většinou jde o problémy se zálivkou. Proto zkontrolujte půdu. Pokud je v pořádku, je čas se zaměřit na množství světla, které padá na místo s truhlíkem. Pokud je světla málo, listy se zbarvují. Světlo totiž rostliny potřebují kvůli fotosyntézy.
- Slehlé listy a květy, na vaši rostlinu je smutný pohled. Nejspíš nemá dostatek vody, a tak vadne. Pokud je suchá, neprobíhá fotosyntéza. Rostlina tak nemá živiny, a tedy ani energii na růst. Přejde do úsporného režimu a pomalu uvadá.
- Pokud na zemi nacházíte více listů než obvykle, zpozorněte. Pokud jich je větší počet, nejspíš ji dostatečně nezaléváte, nebo prošla rostlina šokem, který způobilo třeba přesazení nebo náhlé přemístění rostliny na jiné okno.
- Dodáváte více vody, než je třeba? Očekávejte plísně. Ty vodu milují. Zvýšená vlhkost také láká brouky, které osídlí vaši rostlinu. Zvolněte a pár dní vůbec nezalévejte.