Jestli je váš pes neposlušný a ignoruje povely, chyba je ve vás. Nejdřív ho totiž musíte „aktivovat“

Se zahájením výcviku psa příliš neotálejte. Podobně jako lidé se i čtyřnozí chlupáči nejsnadněji a nejrychleji vše naučí, dokud jsou mladí. Pak to už půjde hůře.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Málokterá situace frustruje majitele psů více, než když mazlíčka zavolají a on je ignoruje. Obzvláště, opakuje-li se to několikrát za sebou. Pokud pes neposlouchá, děláte něco špatně. Jestliže jej chcete vycvičit, aby poslouchal povely, je klíčové mít jeho pozornost. Když bude někde očichávat okolí, pravděpodobně vás poslouchat nebude. Musíte zvíře aktivovat, respektive přilákat jeho pozornost, a mít pro něho odměnu.

Začněte v místnosti, než půjdete ven

Vytrénovat psa k jednoznačnému plnění povelů majitele není buzerace nebo šikana. Zvíře tím můžete ochránit, aby nevběhlo na silnici pod auto, nesnědlo něco nebezpečného, nepustilo se do rvačky s jinými psy, případně neohrozilo cizí děti a dospělé. Čtyřnohý člen rodiny si jednoduše rizika neuvědomuje. Proto je nutné, abyste jej naučili porozumět a plnit alespoň základní povely, jako je ne, sedni, zůstaň či pusť.

Když s trénováním začínáte, zvolte co nejméně rušivé prostředí. Postupně se propracujte k zajímavějším místům, jako je třeba park. Pokud budete chtít psa naučit přijít na vaše zavolání, začněte s tím v jednom pokoji. Až poté pokračujte v různých místnostech domu nebo bytu, následně třeba na dvorku a nakonec venku. Jakmile poslechne příkaz, odměňte jej. Měl by být schopen přijít na zavolání alespoň osmkrát z deseti pokusů v každém prostředí, než se přesunete do dalšího.

Mějte u sebe na tréninku pamlsky

Učení může být pro zvíře i vás zábavné a upevní se tím i vztah, jenž máte. Čím mladší pes je, tím snáz se učí. Vytvořte pro dobrý trénink podmínky. Výcvik by měl být krátký, protože zejména štěňata brzy ztrácejí koncentraci. Trénujte jen, když nejste vystresovaní, protože se budete muset obrnit trpělivostí. Snažte se skončit pozitivně a cvikem, který pes snadno zvládá, protože pak bude motivovanější. Odměňujte jej, mějte u sebe pamlsky a nešetřete pochvalami.

iZdroj fotografie: Depositphotos

1) Sedni

Na povel sedni by měl reagovat každý pes. Spousta mazlíčků je vzrušená v čase procházky, nebo přijde-li návštěva. Když pejska povel naučíte, vyhnete se jeho nekontrolovatelnému poskakování. Učte jej to prostřednictvím odměn 5 až 10 minut, 2 až 3 krát denně.

2) Zůstaň

Aby pes nevběhl pod auto, případně abyste zamezili nějakému jinému nebezpečí, je tento povel nezbytný. Dává zvířeti jasně najevo, že musí zůstat v klidu a vyčkávat, dokud mu neřeknete. Cvičte mazlíčka 5 až 10 minut, 2 až 3 krát denně. Nezapomeňte jej pochválit a odměnit.

3) Pusť

Tento povel může být velmi užitečný ve chvíli, kdy si pes odnáší v tlamě vaše oblíbené boty. Tento pokyn psa také může ochránit, pokud venku vezme do tlamy nějaký nebezpečný předmět či cizí jídlo. Naučíte jej to, pokud budete trénovat 5 až 10 minut každý den.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Ne

Slovo NE by mělo být signálem k tomu, aby pes okamžitě přestal s čímkoli, co dělá. Ať jde o skákání, nebo o kousání. Věnujte výcviku mazlíčka k plnění tohoto povelu 3 až 5 minut, 2 až 3 krát denně.

5) Pojď

Toto je jednoznačný pokyn, aby se zvíře vrátilo k vám. Pomůže vám to snáze zvládnout situaci, kdy je pes v nějakém nebezpečí, případně je-li rizikem pro ostatní. Trénujte povel 5 až 10 minut, 2 až 3 krát denně.

Zdroj: Tractive

Jaké triky používáte na výcvik psa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články