Pampelišky si vaši nenávist nezaslouží. Problémový plevel může být na zahradě účinnou zbraní proti mšicím nebo roztočům
O problémový, velmi odolný a vytrvalý plevel, který v podstatě opravdu zničí jen systematické používání chemie, žádný zahrádkář nestojí. Může však být i prospěšný.
Obsah
Pampelišky jsou zřejmě nejproblematičtějším plevelem. Zahrádkáři je vůbec nemají rádi. Jsou tak vytrvalé, že mladé rostliny dokáží proniknout i asfaltem. Mezi jejich příznivce patří bezesporu děti, které milují odkvetlé nadýchané hlavičky se semeny. Tyto padáčky dokáží větrem cestovat i několik kilometrů. V podstatě existuje jediný způsob, jak se pampelišek na zahradě zbavit, a to moderními herbicidy.
Jak na likvidaci pampelišek
Žlutých nezmarů se však nezbavíte po jedné aplikaci. Systematicky na jejich likvidaci musíte pracovat několik sezón. Pampelišky se totiž přizpůsobí jakémukoliv prostředí a podmínkám. Mají vzpřímené, velmi dlouhé kořeny, které se dokážou zregenerovat i z malého kousku. Jestli se jich chcete skutečně zbavit, musíte hezky na kolena a vykopat je do hloubky. Dokonce odolají i dlouhým suchům nebo prudkým výkyvům teplot.
Pampeliška jako přírodní insekticid
Pokud máte pampelišky na zahradě, zvažte i možnost, že mohou být prospěšné. Mají totiž insekticidní vlastnosti, díky nimž se zbavíte na záhonech se zeleninou nebo ovocem řady škůdců, jako jsou mšice, vlnatky nebo roztoči. Můžete z nich snadno vyrobit i účinný přírodní postřik, který je na rozdíl od chemických sloučenin vhodný zejména v době, kdy dozrává úroda.
Vyrobte si snadno pampeliškový postřik
Postřik z pampelišek připravíte velmi jednoduše. Vezměte pořádné množství tohoto plevele i s listy a stonkem a vložte ho do kbelíku. Měl by být naplněný zhruba ze čtvrtiny. Přidejte teplou vodu a kbelík přikryjte. Takto nechte louhovat minimálně tři hodiny. Na nálev samozřejmě nepoužívejte odkvetlé pampelišky se semeny, ještě více byste je rozšířili po zahradě. Pak roztok přeceďte a dejte do láhve s rozstřikovačem.
Aby bylo ošetření účinné, doporučuje se postříkat plodiny opakovaně 2–4krát po 2 až 7 dnech. Preventivně ho použijte už při prvních příznacích výskytu škůdců, ideálně před začátkem kvetení nebo po výsadbě sazenic. Účinek pampeliškového roztoku zvýšíte, když do něj přimícháte lžíci hořčice, pálivé papriky nebo 200 gramů jemně nadrceného česneku. Postříkat jím můžete rybíz, jahody, okurky, cukety, zelí, také třešeň či jabloň.
Jaké tipy máte na využití pampelišek na zahradě?