Čištění plechů na pečení je všemi neoblíbená činnost. S pomocí několika surovin z kuchyně je to přitom hračka
Odstraňte veškerou ztuhlou špínu z vašich plechů na pečení snadno a rychle. Postačí vám k tomu tento osvědčený domácí způsob.
Pečící plechy jsou jedním z nejčastěji používaných kusů nádobí, bez kterých by se ve své kuchyni pravděpodobně neobešel nikdo z nás. Můžete je použít například k pečení brambor, zeleniny, pizzy a sušenek nebo také k přípravě koláčů a dortů. Co však dělá lidem problém je jejich údržba – na pečícím plechu se často vytvoří tmavá lepkavá patina, která lze jen velmi těžko odstranit. S tímto problémem vám však pomůže níže uvedený způsob čištění, který díky své účinnosti zatočí s každou špínou a navrátí každému plechu jeho lesk.
Ještě než začnete s přípravou
Je důležité si uvědomit, že plech na pečení je třeba důkladně vyčistit po každém použití. To lze provést ručním mytím nebo jeho vložením do myčky na nádobí – měli byste se však přiklonit spíše k ručnímu mytí, které prodlužuje životnost plechů a na rozdíl od myčky na nádobí nezpůsobí jejich zmatnění či změnu barvy. Také byste plechy nikdy neměli nechat neusušené, protože v opačném případě je akorát vystavujete tvorbě rzi. A co tedy dělat, když jsou vaše plechy natolik špinavé, že si s jejich čištěním prostě již nevíte rady?
Naštěstí existuje domácí způsob, kterým své špinavé plechy na pečení dokážete snadno a velmi účinně vyčistit – při přípravě však buďte co nejvíce opatrní a s plechem nebo plechy zacházejte opravdu opatrně, abyste zabránili poškrábání či jinému poškození na jejich povrchu. K přípravě budete potřebovat následující nářadí a přípravky:
- Plastovou škrabku nebo stěrku
- Nylonovou drátěnku
- Utěrku na nádobí
- Dřez nebo velká plastová nádoba
- Lahvička s rozprašovačem
- Jedlá soda
- Destilovaný bílý ocet
- Peroxid vodíku
- Běžný přípravek na mytí nádobí
- Houba
Postup pro přípravu:
- Namočte plech do jedlé sody a destilovaného bílého octa:
- Nejprve si připravte velkou plastovou nádobu, do které vlijte takové množství horké vody, aby zcela pokryla zašpiněný plech na pečení. Poté přidejte 1/2 šálku jedlé sody a 1/2 šálku destilovaného bílého octa (připravte se na to, že při reakci jedlé sody a octa bude voda hodně bublat). Poté nechte plech namočený alespoň 30 až 60 minut.
- Opatrně plech vydrhněte drátěnkou:
- Jakmile uběhne alespoň půl hodiny, zašpiněný plech na pečení vyjměte z nádoby a roztok, ve kterém byl namočený, vylijte do záchodu. Uvolněné usazeniny nyní vydrhněte nylonovou (nebo jakoukoliv jinou) drátěnkou – buďte však opatrní, abyste plech nepoškodili. Jakmile budete mít hotovo, vyčistěte jej jako obvykle mýdlem v teplé vodě, opláchněte a osušte utěrkou na nádobí. Nyní by měl být váš plech opět čistý a lesklý, jako když jste jej kupovali.
- Vyrobte pastu z jedlé sody a peroxidu vodíku:
- Pokud vám čištění zašpiněného plechu na pečení v jedlé sodě a destilovaném bílém octu nevyšlo tak, jak byste si to představovali, můžete zkusit druhou metodu, a to použití pasty z jedlé sody a peroxidu vodíku – kombinace těchto dvou přípravků účinně odstraní veškerou špínu a nečistotu. Špinavý plech tedy nejprve celý pokryjte jedlou sodou (nezapomeňte na okraje).
- Na jedlou sodu nastříkejte peroxid vodíku:
- Připravte si lahev s rozprašovačem, do které nalijte trochu tříprocentního peroxidu vodíku, a stříkejte jej na vrstvu jedlé sody tak dlouho, dokud nebude dostatečně navlhlá. Poté dejte plech stranou a pastu nechte působit přes noc. Druhý den akorát pastu setřete (houbičkou, utěrkou nebo plastovou stěrkou), umyjte ji jako obvykle v teplé mýdlové vodě, opláchněte a nakonec osušte. Plech by nyní měl být opět lesklý a kompletně vyčištěný.
Jak často čistíte plechy na pečení vy?