Invaze škůdců v domácnosti má jasná znamení. Od zápachu přes zničené oblečení až po kousance

Brouci a různí škůdci po sobě zanechávají stopy, kterých je dobré všimnou si v čas a díky tomu vypudit nezvané hosty dříve, než se ve vašem domě usadí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Různý hmyz a jiní škůdci se čas od času objeví v každém bydlení. Někdy je ale složitější je odhalit, protože často brouky ani nevidíme. Zanechávají za sebou ale stopy, které vám mohou prozradit, že ve vašem domě jsou nezvaní hosté. Přes to, že v každém domě údajně žije přes sto druhů různých brouků, někteří umí udělat větší škodu než jiní a je potřeba je co nejdříve z domu dostat. 

Na těle máte nezvyklé kousance

Kousance od hmyzu jsou hlavně v létě zcela běžnou záležitostí. Pokud ale ráno vstáváte a máte na sobě nezvyklé kousance, mohly se vám v domě usadit štěnice. V takovém případě zahajte důkladné vysávání všech koberců a sáček z koše ihned vyhoďte do odpadu mimo dům. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V domě se objevuje podivný zápach

Jestliže se v domě začne bezdůvodně objevovat podivný zápach, je to rozhodně známka zamoření hmyzem. Například šváby zanechávají mastný a pižmový zápach. Zůstávají po nich také červenohnědé pruhy. Zbavit se jich můžete pomocí jedlé sody, kyseliny borité, máty peprné nebo esenciálního oleje z citronové šťávy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jsou slyšet škrábavé zvuky

Pokud zejména v noci slýcháte škrábavý zvuk vycházející ze stěn nebo podlah, můžete mít v domě termity. Ověřit si to můžete poklepáním na dřevěné povrchy. Pokud mají dutý zvuk, který dříve neměly, znamená to, že je zevnitř rozežírají termiti. Termiti mohou nepříjemně poškodit váš dům, neváhejte tedy a zavolejte deratizéra.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ze dřeva se loupe barva

Toto je další známka toho, že se u vás zabydleli termiti. Ti žijí hned po povrchem a narušují tak pojení mezi dřevem a barvou. Kde jsou termiti je také dost vlhko a barvy se tak brzy začnou loupat a opadávat. 

Poškozené oblečení a jiné látky

Pokud na svém oblečení najdete nevysvětlitelné díry a jiné poškození, mohli se u vás doma objevit moli. Tento hmyz žije ve skříních, protože mají rádi přírodní vlákna, jako vlna nebo hedvábí. Abyste se jich zbavili, vyperte všechno oblečení a celý dům dobře vysajte, zejména koberce. Pomoci může parní čištění a octování koberců. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Problémy s rostlinami

Rostliny poškozuje velké množství hmyzu, protože například okusují listy nebo do rostlin kladou vajíčka. Způsobů boje s těmito ničiteli rostlin je několik. Nejjistější je zřejmě použití insekticidů, můžete si ale do bytu například přinést berušky, které hmyz požírají. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

V domě se objevují berušky a pavouci

Pokud se v dome objevuje větší množství berušek, které si sami nedonesli, nebo pavouci, jedná se o další příznak zamoření. Jak pavouci, tak i berušky se živí drobným hmyzem a ve vašem domě tedy našli dostatek potravy. Tito predátoři vám s brouky pomohou, neotálejte ale s pořádným vyčištěním domu od hmyzu. 

Objevují se žluté skvrny na knihách novinách

I toto může být známka napadení hmyzem. Konkrétně se může jednat o rybenku domácí, která se živí cukrem a škrobem z papíru. Zůstávají po nich žluté skvrnky na knihách, tapetách nebo i papírových ubrouscích. Proti rybenkám může pomoci obyčejný repelent, cedrové hobliny, cedrový olej a také skořice.

Jací další škůdci se mohou objevit v domě? A jak se jich jednoduše zbavit?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Petřík

Zobrazit další články