Omývání masa před jeho přípravou je zbytečný risk. Bakterie se tak mohou rozšířit po celé kuchyni
Mytí syrového masa, zejména drůbežího, je v mnoha domácnostech běžnou praxí. Tato tradice však může být nebezpečná.
Milovníci kuřecího masa by rozhodně měli zpozornět. Praktika, která je v našich kuchyních hluboce zakořeněná, se totiž ve světle posledních výzkumů ukázala jako nebezpečná. Mytí syrového masa pod tekoucí vodou totiž může vést podle webu Vitalia k rozstřikování jejích kapek do širokého okolí. A proč je to problém?
Mytí masa jako riziko
Tyto kapky totiž mohou obsahovat škodlivé bakterie, které se tak snadno dostanou na okolní povrchy a předměty. Kuchyňská linka, nádobí a dokonce i jiné potraviny – to vše může být kontaminováno. Ovšem zatímco při tepelné úpravě masa by bakterie přirozeně zahynuly, ve vlhké kuchyni se budou dále nerušeně množit, jak píše web NašeTéma.
Řeč je například o takových strašácích, jako je salmonela a kampylobakter, které jsou běžně přítomny v syrové drůbeži. Tyto bakterie mohou na různých površích přežívat po značnou dobu, takže jakýkoli povrch, s nímž přijdou do styku, je po celý den potenciálním zdrojem kontaminace. A ruku na srdce – opravdu si myjete ruce antibakteriálním mýdlem pokaždé, když v kuchyni použijete třeba kuchyňskou houbičku?
Ani zmrazené maso není třeba omývat
Máčení masa ve vlažné vodě může urychlit jeho rozmrazení. Ovšem určitě byste ji na něj neměli pouštět z kohoutku. Maso by se mělo rozmrazovat v chladničce nebo ve studené vodě, ovšem tu je třeba každých 30 minut vyměnit, aby maso zůstalo chladné a růst bakterií se minimalizoval. Jaké další postupy dodržovat, pokud chcete v kuchyni udržet maximální úroveň hygieny?
- Se syrovým masem manipulujte pomocí speciálního náčiní a prkének, aby nedošlo ke křížové kontaminaci.
- Každý povrch nebo nástroj, který přišel do styku se syrovým masem, okamžitě vyčistěte a vydezinfikujte.
- Drůbeží maso neuchovávejte v ledničce déle než dva dny – i tady vám hrozí riziko, jak jsme na webu adbz už psali.
Poděkuje vám i životní prostředí
Dalším problémem při mytí masa je plýtvání vodou. Jen si vzpomeňte, kolik jí při tom spotřebujete (a nyní již víte, že zcela zbytečně). Pokud tedy od této praktiky ustoupíte, poděkuje vám nejen vaše zdraví, ale i peněženka a životní prostředí. A to už za změnu návyků rozhodně stojí.