Žluté a deformované listy okurek signalizují bídnou úrodu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Pruhy, dírky, skvrny nebo nažloutlé listy okurek signalizují bídnou úrodu. Zachraňte ji, dokud je čas

Pruhy, dírky, skvrny nebo nažloutlé listy okurek signalizují bídnou úrodu. Zachraňte ji, dokud je čas

Vypěstovat kvalitní okurky není tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Potřebují správnou péči a dostatek živin i světla. Přesto se jim choroby a škůdci nemusí vyhnout.

okurka rostlina list skvrny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny, která se pěstuje na českých zahradách, jsou okurky. Asi se nenajde moc zahrádkářů, kteří by alespoň jednou nezkusili zasadit polní a salátové okurky nebo populární nakládačky. Lze je pěstovat přímo na záhonech na zahradě, ve skleníku i na balkoně. Okurky ale často trpí na žloutnutí nebo nejrůznější deformace listů. To má za následek i horší plodnost.

Potřebují světlo a správné zalévání

Listy mohou zasychat, objevují se na nich pruhy, skvrny, dírky nebo zcela zežloutnou. Takové signály nelze podceňovat, protože jsou ukazatelem horšícího se zdravotního stavu rostliny. Chcete-li bohatou úrodu, je dobré zasáhnout včas. Pokud listy žloutnou, znamená to, že rostlina nemá dostatek živin, vláhy, světla nebo je napadená škůdci či chorobami. Nejčastěji jde o důsledek nesprávné péče.

  • Když okurky málo zaléváte, začnou vadnout, usychat a deformují se plody.
  • Nezalévejte okurky příliš studenou vodou, mohou dostat šok.
  • Přelévání okurek může poškodit kořenový systém, což může vést k chloróze a vadnutí.
  • Jakmile klesne teplota pod 10 stupňů Celsia, okurky přestanou růst a začnou chřadnout.
  • Teploty nad 35 stupňů Celsia způsobují vadnutí. Slunce může listy spálit. Zalévejte ráno nebo večer.
  • Nedostatek denního světla potlačuje fotosyntézu a rostliny žloutnou. Nespěchejte s výsadbou.

Vadnutí může způsobovat nedostatek živin

Při pěstování okurek dochází často k jejich chřadnutí kvůli nedostatku živin v půdě. Listy pak žloutnou nebo se různě deformují. Příliš kyselá, nebo naopak hodně zásaditá zemina jim nedělá dobře. Je nezbytné je podporovat hnojením. Rostliny potřebují dostatek dusíku, který posiluje růst a vývoj plodů. Dodávejte jim dusičnan amonný, močovinu, zelené hnojivo, tekutý kravský nebo třeba kuřecí hnůj.

okurka rostlina plod
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatek draslíku se projevuje žloutnutím listů na okrajích a deformací plodů. Jakmile to u svých rostlin pozorujete, přihnojte je dusičnanem draselným nebo třeba dřevěným popelem. Pokud mladé listy zežloutnou, ale jejich žilky a staré listy jsou zelené, pak okurka potřebuje železo. Stačí roztokem se železem listy postříkat. Ke správnému růstu potřebují rostliny také dostatek hořčíku, bóru a molybdenu.

Preventivní ošetření není na škodu

Na uvadání rostlin se podílejí také choroby a škůdci. Okurky napadá často plíseň, jež se projevuje bílými skvrnami. Preventivně zahrádkáři doporučují ošetření rostlin fungicidy. A stejný prostředek platí i na mokvavé skvrny na listech, které signalizují antraknózu. Skvrny, deformace a žloutnutí listů mohou mít na svědomí i mšice, molice, svilušky nebo třásněnky. Ale dokud se nepřemnoží, není třeba s nimi nic dělat.

Jaké zkušenosti máte s pěstováním okurek?

Zdroj: Bhg