Děravé oblečení již nemusí končit v koši. Zašít díru na kalhotech či triku lze jednoduchou metodou tak, že ji nikdo neuvidí. Důležitý je výběr správné nitě

Roztržené oblečení nemusíte hned vyhazovat do popelnice. Pokud doma máte jehlu a nit, můžete se snadno zbavit děr tak, že je na dálku nikdo neuvidí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Další z dovedností, které naše babičky a maminky bravurně ovládaly a my je zapomínáme, je ruční šití. Stroj sice udělá práci za vás a mnohem rychleji, ale nedokáže úplně vše. Krásným příkladem je právě postup při zašívání malinkých děr tak, abyste je skryli, a ty pak nebyly vidět. Pokud uděláte vše správně, na dálku nikdo nepozná, že byste na sobě mohli mít roztržené oblečení.

Důležitý je i výběr nitě

Na začátku je vhodné nějak vyřešit to, aby se vám dírka ještě více nerozjížděla nebo jste ji nezašili křivě. Pomoci vám k tomu může sponka, jehla nebo lepící páska, jíž si díru zevnitř podlepíte, aby se nerozjížděla. Takto uchycená látka bude alespoň přibližně držet tvar, a vy tak budete mít větší jistotu, že ji sešijete lépe, a budete se snáze držet podél míst, kde je oblečení roztržené.

iZdroj fotografie: Unsplash
Aby se vám díra nerozjížděla a vy šili rovně, použijte jehly nebo špendlíky.

Dalším důležitým krokem je výběr správného odstínu nitě. Výhodou pro vás bude, pokud bude barva látky a nitě naprosto stejná nebo alespoň podobná. Je tak větší šance, že se zcela ztratí poté, co dokončíte celý postup šití, a méně lidí si tak všimne, že máte opravované oblečení. Vybranou nit klasicky navlékněte na jehlu a skutečná práce může začít.

Provlékat jen pod vlákny a na konci zatáhnout

Začněte tak, že jehlu vpíchnete u dírky a necháte ji vykouknout několik milimetrů od ní. Při samotném šití pak neprovlékáte jehlu pod celou látkou, ale podeberete jen několik málo vláken. Nit pak vedete horní stranou látky a na druhé straně dírky také podeberete jen kousíček textilu. Jehlou se pak vrátíte na tu stranu díry, na níž jste začali předchozí krok.

iZdroj fotografie: Unsplash
Barvu nitě vyberte odstínem nejbližší zašívané látce.

Takto zašijete díru po celé délce s tím, že by stehy měly být blízko u sebe. Jakmile máte hotovo, vyvléknete nit z jehly, pevně ji chytnete a pomalu za ni zatáhnete. Jednotlivé stehy by se měly začít zkracovat a měly by se zatáhnout tak, že dírka téměř úplně zmizí dovnitř oblečení. Tato metoda bude fungovat spíše na menší trhlinky, které se tak mohou zcela ztratit.

Zdroj: Sew Guide

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články