Okrasné a vonné svíčky si můžete vyrobit i doma | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Domácí výroba svíček za pár kaček. Vydrží hořet násobně déle a provoní celou místnost lépe než difuzér

Domácí výroba svíček za pár kaček. Vydrží hořet násobně déle a provoní celou místnost lépe než difuzér

Výroba ekologické svíčky zabere jen půl hodiny a postačí jen pár ingrediencí. Po domácku vyrobená svíčka bez parafínu určitě udělá radost každému oslavenci.

vyroba svicek bez nadoby
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud dáváte rádi dárky v podobě vonných a okrasných svíček, můžete si je připravit i doma. Navíc si svíčku připravíte z pravého včelího vosku a vyhnete se tak zápachu z parafínových svíček. Ten je vedlejším produktem při výrobě ropy a spousta lidí kvůli tomu běžné svíčky nepoužívá. S trochou práce ale můžete vyrobit dokonale ekologickou svíčku podle svých přestav.

Výroba svíčky zabere jen půl hodiny

Jestliže jste se rozhodli vyrobit si doma svíčku, musíte si nachystat několik věcí a připravit půl hodinu času na přípravu. Základní surovinou jsou vločky sójového nebo včelího vosku, které jsou k dostání například v hobby marketech. V těch můžete zakoupit také knot. Dále budete potřebovat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje, skleněnou mísu, kastrol, kolíček na prádlo, nůžky a dřevěnou lžíci. 

vyroba svicek nadoba
Zdroj fotografie: Depositphotos

V neposlední řadě si nachystejte také ozdobnou skleničku, hrníček nebo dřevěnou nádobu, ve které chcete svíčku vytvořit. Voskové vločky vložte do skleněné mísy a roztavte je v mikrovlnné troubě. Měla by stačit jedna minuta na běžný výkon. Jakmile je vosk na povrchu hladký a je tekutý, smíchejte jej s vybraným esenciálním olejem a dobře promíchejte. Připravte si knot a nádobu na svíčku. 

Příprava knotu a zalévání svíčky

Připravte si správný kus knotu tak, aby přesahoval přes okraj nádoby, do které budete lít vosk. Knot dejte na střed nádoby a zakápněte několika lžícemi vosku. Jakmile vosk ztuhne vycentrujte zbytek knotu a s pomocí kolíčku na prádlo si jej připněte k okraji nádoby. Svíčku zalijte do dvou třetin voskem, odepněte knot a držte jej uprostřed při dolévání zbytku vosku. Vosk by měl být alespoň půl centimetru pod okrajem nádoby a knot musí přesahovat.

vyroba svicek zalevani vsokem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Svíčku nechte přes noc ztuhnout a zastřihněte ráno knotek, aby nebyl příliš dlouhý. Svíčku můžete nechat v nádobě nebo ji z vyklepnout a získat tak svíčku bez obalu. Do vosku můžete, kromě vonných olejů, přidat také různé ozdoby. Jen dejte pozor, aby to byly ozdoby do svíček, které nejsou hořlavé. Poté stačí pouze hezky zabalit a máte po domácku vyrobený dárek. 

Jakou svíčku byste vyrobili například pro manžela nebo manželku?

Zdroj: TreeHugger