Palivové dřevo bude hořet dlouho a vydá více tepla: Nejlepší je použít kombinaci malých a velkých polen
Dlouhé a teplé večery u ohniště, krbu či kamen? Ideální představa. Naučte se, jak udržet oheň dlouho plápolat, a užijte si dlouhotrvající atmosféru.
Pokud jste někdy rozdělávali oheň, určitě víte, že udržet jej není rozhodně bez práce. Někdy může hořet desítky minut, jindy po zapálení okamžitě vyhasne. Chce to zkrátka vědět, jak na to. I když své ohniště nebo kamna můžete vždy znovu zapálit, je to pouze dočasné řešení, které neřeší základní problém. Pokud vás tedy nebaví neustále znovu zapalovat oheň, zvažte použití následujících tipů, jak jej udržet plápolat klidně celou noc.
Použijte suché palivové dřevo
I když vypadá suché, vaše palivové dřevo má pravděpodobně v sobě vlhkost. Ať už dub, javor, třešeň, jilm, kaštan nebo ořech, všechny druhy dřeva absorbují vlhkost. Normálně to není problém. Pokud však palivové dřevo obsahuje příliš mnoho vlhkosti, může se stát, že budete mít problém ho udržet zapálené. To je důvod, proč se doporučuje, abyste používali pouze suché palivové dřevo – klasifikované jako obsahující 20 % vlhkosti nebo méně.
Tvrdost dřeva hraje také významnou roli pro délku hoření. Měkká dřeva, zejména jehličnany jako smrk, modřín, borovice, případně listnatá lípa, se hodí na podpal. Na pozdější fázi pro pořádný plamen a žár se hodí tvrdé dřevo, tedy dub, buk, bříza, jasan apod. Náš čtenář Libor M. z Ústí nad Labem radí: „Já si vždy kupuji dřevo od kvalifikovaného dodavatele, abych měl jistotu, že mi vydrží celou zimu. Ano, připlatím si, ale je to lepší než dotáhnout nekvalitní dřevo z lesa nebo odjinud.“ Ostatně jak jsme na Adbz upozorňovali, dřevo si nelze z lesa jen tak odnášet.
Kombinace velkých a malých polen
Je pravda, že větší kusy palivového dřeva se zapalují obtížněji než menší kusy. Jakmile je však zapálíte, budou hořet déle a zároveň vytvoří více tepla. Web SSFirePits radí zkusit pod větší kusy umístit menší kusy palivového dřeva. Po zapálení menších kousků by plamen měl zapálit větší kusy a poskytnout vám a vašim hostům dlouho hořící oheň.
Na druhou stranu web SmakDnia radí opačnou metodu. Do vašich kamen nejdříve naložte ta největší a nejtvrdší polena, asi do dvou třetin kamen. Poté začněte umisťovat střední polena. Nakonec úplně nahoru naložit malá dřívka, která se snadno a rychle rozhoří. Oheň pak bude postupovat směrem dolů k těm největším polenům. Toto je údajně nejefektivnější způsob udržení plamene v kamnech po dlouhou dobu. Klidně vyzkoušejte obě varianty, uvidíte, která vám bude lépe vyhovovat.
Portál WikiHow navíc upozorňuje na dostatečný přísun kyslíku. Každý jistě ví, že oheň potřebuje dýchat, ale mnohdy na to lidé při zakládání ohně zapomínají. Pokud naskládáte dříví příliš natěsno, vzduch se k němu nedostane a oheň pravděpodobně vyhasne krátce po zapálení. Existuje několik různých způsobů, jak umístit palivové dřevo do ohniště, aby mohlo dýchat, jedním z nich je použití metody týpí. Jak název napovídá, jedná se o uspořádání dřeva do tvaru týpí tak, aby mezi polínky bylo pořád místo na přísun vzduchu.