Dráždí vás noční štěkání mazlíčka? Nedělá to pro nic za nic
adbz.cz » Hobby » Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit

Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit

Pokud jsou vztahy s vašimi sousedy na bodu mrazu, protože nedokážete utišit psa, který po nocích štěká na celé kolo, je to svízelná situace. Zjistěte příčinu chlupáčova chování.

pes steka zuri
Zdroj fotografie: Depositphotos

Chování domácích mazlíčků je většinou roztomilé, někdy trochu poťouchlé a občas se stane, že svým páníčkům lezou pořádně na nervy. Zejména když pes začne uprostřed noci bezdůvodně štěkat jako na lesy a neprobudí jen vás, ale také sousedy. A je jedno, jestli štěká na zahradě nebo v bytě. Když se ho snažíte uklidnit a utišit, ale nereaguje na povely, aby přestal, může to být hodně frustrující. Otázkou je, proč to chlupáč neustále dělá?

Když jde spát páníček, pes nemusí

Nepříjemný zlozvyk mazlíčka může podstatně narušit sousedské vztahy. Odnaučit ho, aby proštěkal celé noci, není snadné. Bez toho, aniž byste porozuměli tomu, co chlupáče dráždí a kvůli čemu se ozývá, to nepůjde. Psi nechápou čas jako lidé. Přestože jejich organismus dodržuje nějaký biorytmus, mazlíčci mají skvěle vyvinutý čich, sluch a dobře vidí i v naprosté tmě. To, že jejich majitelé jdou večer spát, nutně neznamená, že i pes ulehne a probudí se až ráno.

V některých případech je žádoucí, aby pes majitele svým štěkáním upozornil na nějaké nebezpečí. Třeba na vandaly nebo zloděje, kteří se ochomýtají kolem vašeho domu. Většinou si ale nepřejete, aby vás křik mazlíčka v noci budil. Nejčastěji to dělá z těchto důvodů:

Komunikace

Mazlíček se prostě nudí. Začne štěkat, aby k sobě přivolal ostatní psy. Většinou se tak chovají psi, kteří jsou přes noc na zahradě. Když jim přes den dopřejete pořádnou procházku a zábavu, utaháte je, takže v noci mohou spát.

Pes za plotem
Zdroj fotografie: Depositphotos

Agresivita

Štěkáním může pes dávat najevo jiným zvířatům, že je připravený k boji. Například s kočkou, myší, divokými prasaty nebo mouchou. Když vetřelce ze zahrady nebo domu zaženete, pes nejspíš přestane.

Hra

Existuje také vysoká pravděpodobnost, že se chlupáč přes den dobře vyspal, takže potřebuje někde vybít energii a chce si s vámi hrát. Chyba je na straně majitele, protože zřejmě nedopřál psovi dostatečně dlouhou procházku nebo zábavu, při které by se unavil.

pes balonek hracka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Úzkost

Chlupáč se může snažit upozornit majitele na nevítaného hosta, ale také že je v nějaké nekomfortní situaci. Někde mu uvízla hračka, má prázdnou misku s vodou nebo může být poraněný. V případě nějaké zdravotní indispozice, vyhledejte lékaře.

Mystika

Z vědeckého hlediska to není prokázané, ale někteří lidé věří tomu, že psi mohou vidět entity, které člověk nezaznamená. Něco mystického by ho mohlo přimět štěkat v noci, ale je velmi sporné, zda něco takového vůbec existuje.