Nikdy nevyhazujte starou hlínu. Může ještě velice dobře posloužit - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Nikdy nevyhazujte starou hlínu. Může ještě velice dobře posloužit

Nikdy nevyhazujte starou hlínu. Může ještě velice dobře posloužit

Nevyhazujte použitou hlínu. Po menším zásahu opět poslouží. Na podzim, kdy už rostliny odkvetou a postupně chřadnou je čas vyprázdnit truhlíky.

fresh 2386786 1280 1 e1619022782192
Zdroj fotografie: Pixabay

Mnoho lidí je vysype na kompost nebo do pytlů a ty pak odnese do kontejneru. Jenže to je ohromné plýtvání. Nejen že vyhodíte rostliny, ale i zeminu. Tuto hlínu můžete i nadále používat, jen je třeba si s ní trochu pohrát a ošetřit ji. 

Jak ji očistit

Hlína je prorostlá kořeny, zbavená živin a někdy jsou v ní škůdci a choroby. Ty čekají na znovu zasazení rostlin, aby se mohli probudit a množit. To vše lze vyřešit. Jen je to práce navíc, která však stojí za to. Vy získáte půdu, odlehčíte přírodě a nebudete zbytečně utrácet za velké množství nové zahradnické směsi. 

V první řadě je vhodné nechat půdu proschnout. Potom vám půjde snadno přesít. Tím ji zbavíte velkých nečistot jako jsou suché listy, kameny, kořeny, housenky a jiný hmyz zalezlý v půdě. Musíte to vybrat, jinak byste mohli znehodnotit nové rostliny, které budou v hlíně osázeny. V půdě je i spousta mikrobů a choroboplodných zárodků. Je proto nutné půdu sterilizovat.  

toys 4892089 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Možnosti sterilizace 

  1. Solarizace – Jde o poměrně jednoduchý postup, je však ovšem zapotřebí slunce. Takže to proveďte na jaře, až bude slunce svítit každý den. Postup je jednoduchý. Vložte půdu do uzavíratelných nádob nebo ještě lépe černých pytlů. Ty pak vystavte na přímé slunce po dobu 4 až 6 týdnů. Vytvořené teplo a dusnu zabije hmyz a zničí patogeny. 
  1. Trouba – Pokud jde o menší množství hlíny, můžete ji sterilizovat i ve své domácí troubě na pečení. Zapněte troubu na 70 °C a pečte po dobu 30 minut. Nejlépe na plechu. Během pečení je třeba hlínu kontrolovat, nesmí přesáhnout 90°C. Pomůže vám teploměr na maso. Musíte však počítat i s tím, že se vám po domě rozvine zemitá vůně.  
  1. Mikrovlnka – Stejnou službu vám poskytne i mikrovlnná trouba. Hlínu vložte do nádoby s víkem, do kterého vyvrtejte díru pro únik páry. Pusťte ji na maximální výkon na dobu asi 90 sekund. Zapékejte spíše po menším množství. Tato doba je přepočtena na necelý kilogram půdy. Poté nechte plně vychladnout. 

Jak oživit starou hlínu 

Nyní máte půdu sice čistou a zbavenou hmyzu, patogenů, chorob, ale i živin. Ty je třeba znovu doplnit, aby si ji pak z půdy mohly rostliny volně odebírat. Na to je jednoduchá rada. Pomoci si můžete buď kompostem, kdy smícháte kompost se zeminou v poměru 1:3 anebo s novou dávkou zeminy 1:1 a přidáte hnojivo podle pokynů výrobce. Tím, že mícháte starou zeminu s novou, zabraňujete i hutnění směsi. 

compost 419259 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Skladování směsné zeminy 

Takto ošetřenou zeminu ihned použijte anebo ji uskladněte v uzavíratelných nádobách a kontejnerech. Chraňte je před výkyvy teplot a před znečištěním. Než ji poté použijete zkontrolujte ji. A sypte ji pouze do umytých a očištěných truhlíků a nádob na sázení. Jak je umýt? Jarovou vodou a octem květináč umyjte. Pokud je to nutné vydrbejte je pomocí kartáče a usazeniny odloupněte pomocí nože. Poté je namočte na 10 minut do směsi vody a bělidla 1:10 a nakonec opláchněte čistou vodou. Nechte zcela vyschnout, než je znovu použijete. 

Je nutné ji vždy sterilizovat? 

Starou hlínu jde samozřejmě použít i bez sterilizace. Ale pouze tam, kde neublíží. Takže jako dodatečný zásyp do kompostu, ke srovnání pozemku nebo k vyrovnání záhonu. Rozhodně ji jen tak nevyhoďte. Pořád je to hlína, kus přírody, co může ještě posloužit, i když už nemá živiny a je plná starých kořenů.

Zdroj: BetterHomesGardens