Jak rozeznat kvalitní potraviny od nekvalitních: Rýže může být umělá, pozor na hrudky v mléce
Datum spotřeby nebo neporušenost obalu nejsou nejdůležitějším kritériem, které by vás mělo uklidnit, že si domů z obchodu odnášíte kvalitní mléko, rýži nebo tvaroh.
Potraviny, které lidé konzumují, se odrážejí na jejich zdravotním stavu. Špatné stravování může způsobovat i vážné potíže. Třeba obezitu, cukrovku, nádorová či kardiovaskulární onemocnění. Vybrat si kvalitní potraviny je proto základ. Přestože marketingové slogany hlásají, že potravina je zdravá, domácí, fit či poctivá, v podstatě to nic neznamená. Minimálně je dobré zkontrolovat datum spotřeby, neporušenost obalu a podívat se na složení výrobku. Ale k rozpoznání nepravého produktu to nestačí.
Všechna éčka nejsou škodlivá
Vyznat se ve změti zkratek na obalech výrobků, které objasňují množství přidaných látek, není snadné. Navíc nechvalně proslulá éčka vždy neznamenají jen to, že potravina je nekvalitní. Například v rajčeti je jich šestnáct. Rozpoznat nekvalitní výrobky přímo v obchodech je složitější, ale triky výrobců můžete snadno odhalit doma. Sice budete mít pocit, že jste za nákup utratili peníze zbytečně, když potraviny budete jíst s nechutí nebo je vyhodíte, ale co jsou peníze ve srovnání se zdravím.
Tvaroh
Možná by vás to ani nenapadlo, ale také tvaroh může být nekvalitní. Výrobci do něj někdy přidávají škrob, aby zvýšili hmotnost. Takže ve skutečnosti nekupujete tvaroh, ale tvarohovou hmotu. Pokud chcete vědět, jaký jste si právě koupili, pomůže vám jód. Na kousek tvarohu kápněte trochu jódu, a pokud výrobek zmodrá, obsahuje škrob.
Máslo
Poctivé máslo z obchodu je výrobek, který obsahuje minimálně 80 % mléčného tuku a žádné další přidané složky. Mnohdy máte pocit, že kupujete máslo, ale o výrobek ze smetany a mléka nejde. Může obsahovat palmový olej nebo sušené přísady, což bývá uvedené na etiketě. Ve skutečnosti jde o margarín. Zda jste si koupili máslo, poznáte snadno. Kousek dejte do hrnku s horkou vodou. Pokud se rychle rozpustí, jde o máslo. Když na hladinu vyplavou kousky, obsahuje nechtěné přísady.
Mléko
Opravdové kravské mléko přímo od zdroje málokdo ochutnal. Na pultech obchodů najdete pouze mléko, které prošlo mlýnskými kameny potravinářské technologie. Ale i v upraveném mléce jsou rozdíly. Pokud si chcete být jistí, že jste si koupili opravdu plnotučné mléko namísto takzvaně normalizovaného, pomůže vám rychlý test. Přidejte do malého množství mléka alkohol. V běžném mléce se během pár sekund objeví hrudky, v normalizovaném to bude trvat mnohem déle.
Rýže
Spolehnout se nemůžete ani na produkty, u nichž by vás ani nenapadlo, že nejsou kvalitní. Například obyčejná rýže bývá nahrazována výrobkem z brambor a syntetické pryskyřice. Na pohled jsou téměř k nerozeznání. Budete-li se chtít přesvědčit, jakou rýži ve spíži vlastně máte, stačí, když pár zrníček zapálíte. Pokud je rýže syntetická, okamžitě ucítíte zápach plastu a uvidíte tmavý kouř. Pravá rýže by neměla ani vzplát. Nebo můžete lžíci rýže nasypat do misky s vodou. Když klesne na dno, jde o rýži, pokud bude plavat na hladině, je zřejmě umělá.
Kaviár
V tuzemsku není kaviár příliš rozšířenou surovinou. Pokud byste ho ale chtěli ochutnat, musíte i v tomto případě být obezřetní. Vyjma toho pravého je na trhu i falešný. Vyrábí se z mořských řas a vzhledem i chutí se přírodnímu podobá. Zda jste koupili ten pravý, poznáte snadno. Stačí, když pár kuliček ponoříte do vroucí vody. Nepravý kaviár se v ní rozpustí, zatímco pravý se zkroutí.