Používáte doma tyto spotřebiče? Přicházíte tím o 15 tisíc korun ročně
adbz.cz » Hobby » Největší žrouti elektřiny: Rychlovarná konvice, mixér a další malé spotřebiče

Největší žrouti elektřiny: Rychlovarná konvice, mixér a další malé spotřebiče

Většina lidí si myslí, že mezi největší žrouty energie patří lednička a bojler. Pravdou však je, že vás o peníze okrádají spíše malé spotřebiče.

penize varna konvice
Zdroj fotografie: Lukáš Jírovec pro adbz

Ceny energií se již nějakou dobu drží nahoře a čím dál více odborníků varuje, že nás v budoucnu pravděpodobně čeká další zdražování. Mnozí kutilové proto neustále hledají způsoby, jak minimalizovat ztráty ve své domácnosti a využívat ji co nejefektivněji. Právě totiž ty nejmenší spotřebiče, jako je například rychlovarná konvice, vás mohou dle serveru PerchEnergy každý měsíc vyjít na poměrně velké peníze, a to aniž byste je používali často. 

Malé spotřebiče vás stojí nejvíce peněz 

Mnoho lidí si myslí, že v jejich domácnosti vyžadují největší přísun energie zejména velké spotřebiče, jako je lednice, mrazák, pračka či sušička. Pravdou je však naprostý opak a na nejvíce peněz pravděpodobně i vás přijdou ty nejmenší z nich, a to zejména co se týče rychlovarné konvice nebo mixéru. Roli přitom ani tak nehraje to, jak často je používáte, ale skutečnost, že mají nejvyšší příkon, a pokud je zapnete, pracují velmi intenzivně. 

Jakmile se proto rozhodnete některé z nich zapnout, pokuste se je použít co nejrychleji a nejefektivněji. Příkladem toho může být i rychlovarná konvice, která se nachází téměř v každé domácnosti. Většina lidí ji má tendenci přeplňovat a poté nechávat ohřívat dlouhou dobu. Nakonec však uvařenou vodu použijí na jeden nebo dva šálky a zbytek vylijí nebo vodu ohřejí znovu. To je pak dle webu EnergySavingTrust může vyjít i na stovky korun ročně navíc. 

rychlovarná konvice
Zdroj fotografie: Pexels
Rychlovarná konvice vás může okrádat o plno peněz.

Pozor na pohotovostní režim 

Vyvarovat byste se poté měli nechávání spotřebičů, jako je například TV, v pohotovostním režimu. Zařízení v takovém případě sice lze zapnout okamžitě a bez čekání, ovšem za cenu toho, že po celou dobu odebírá elektřinu, a tím vás okrádá o vaše úspory. Mnohem lépe proto uděláte, když ji budete spolu s dalšími spotřebiči vypínat natvrdo, a to klidně i ze zásuvky. Na adbz jsme také psali o dalších užitečných tipech, jak ušetřit za energie