Na vytápění se dají ušetřit desítky tisíc korun ročně: Češi znovuobjevili zapomenutou vychytávku z ČSSR
Doba minulá si žádala mnohá chytrá opatření. Když například nebylo k dostání klasické topivo, jednoduše se vyrobilo z toho, co bylo po ruce.
Obsah článku
Pokud naši rodiče a prarodiče neměli za dob ČSSR čím topit (protože dřevo či uhlí buď nebyly, anebo byly příšerně drahé), uchylovali se k jednomu osvědčenému domácímu topivu – tzv. Leninovým briketám. A právě tato úsporná, kutilská varianta paliva se dnes mezi lidmi znovu objevuje. Pomáhá jim totiž udržet nízké náklady na vytápění. Rozhodně však nenabízí jen samé výhody, jak si mnoho lidí myslí.
Co jsou to Leninovy brikety?
Podle stránek iDnes jde o ručně vyráběné topné brikety vytvořené z dřevního odpadu smíchaného s různými dalšími hořlavými materiály. Původně byly vyvinuty pro zajištění cenově dostupného vytápění v náročných ekonomických dobách a obvykle se vyráběly lisováním pilin a jiných dřevěných zbytků, prolévaných kupříkladu starým olejem (klidně i motorovým). Není divu, že mnoha lidem sloužily jako dostupný způsob vytápění jejich domovů, který je nestál téměř nic – daly se totiž vyrobit z odpadu, který se doslova povaloval všude okolo.
Efektivní tepelný výkon jako bonus
A nenechte se mýlit, nejde o žádný podřadný otopný materiál. Při správné výrobě mají totiž tyto brikety opravdu slušný tepelný výkon. Ačkoli nemusí hořet tak čistě jako ty komerčně vyráběné, uvolňují i přesto dostatek tepla k vytopení malých místností nebo k doplňkovému vytápění větších prostor. Tím však jejich výhody víceméně končí.
Vytápění, které ničí zdraví
Navzdory cenovým výhodám však nejsou Leninovy brikety zdaleka tak dokonalé, jak by se na první pohled mohlo zdát. Váže se k nim totiž i několik podstatných nevýhod.
- Jedním z hlavních problémů je množství kouře, které produkují. Spalování dřevního odpadu smíchaného s podřadnými hořlavými materiály může vytvářet hustý černý kouř, který vydává nepříjemný zápach a uvolňuje do okolí škodlivé znečišťující látky. Koledujete si tak o pokutu, což platí u spalování jakýchkoliv nepovolených materiálů, jak varuje web iReceptář. A že se to opravdu děje, jsme na webu adbz už upozorňovali.
- A protože tyto brikety produkují více sazí než čistší paliva, mohou rovněž rychleji ucpávat komíny a topné kanály. V tomto případě vám krom potenciálně nákladného čištění hrozí i riziko požáru.
Myslete na to, než se do těchto polozapomenutých vod vrhnete.
udalosti247.cz
9 h
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
10 h
udalosti247.cz
10 h