Myši doma: Nikdy nebylo jednodušší se jich zbavit. Udělejte to rychle i vy
adbz.cz » Hobby » Myši doma: Nikdy nebylo jednodušší se jich zbavit. Kdo to neudělá, koleduje si o obrovský problém

Myši doma: Nikdy nebylo jednodušší se jich zbavit. Kdo to neudělá, koleduje si o obrovský problém

Myši jako přenašeči nebezpečných nemocí nejsou v domácnostech vítány. Zbavit se jich humánním způsobem můžete díky mátovému oleji.

mys doma
Zdroj fotografie: Depositphotos

V některých domácnostech chovají myši jako domácí mazlíčky, jinde proti nim bojují. Tito malí hlodavci jsou častými návštěvníky lidských obydlí hlavně v zimních měsících. Láká je teplo a také dostatek potravy. V boji proti nim je možné využít bezpočet metod, od přírodních a humánních až po drastické chemické řešení. Najděte tu, která bude nejvíc vyhovovat právě vám.

Myši jsou přenašeči nebezpečných nemocí

Myši jsou nezvaní hosté v domě už odnepaměti. Velký problém a hlavní příčina toho, že je doma nechceme, není jen okousané jídlo, trus po celé domácnosti nebo zničené oblečení. Velmi nebezpečné jsou nemoci, které hlodavci obecně přenáší. Web Ekolist upozorňuje na přenášení moru, leptospirózy, Weilovy žloutenky, tularémie, leishmaniózy, klíšťové encefalitidy, toxoplazmózy a také nejrůznějších horečnatých onemocnění. Mohou vám však také překousat elektrické kabely či ohryzat nábytek.

Nejideálnějším způsobem, jak se zbavit myší v domě, je samozřejmě je do domu vůbec nepustit. Vaším cílem je utěsnit i ty nejmenší díry, kudy by k vám mohly myši proniknout. Myši se stahují do lidských obydlí hlavně kvůli potravě a úkrytu, proto byste veškeré věci, které je lákají, měli zabezpečit tak, aby se k nim nedostaly. Jídlo mějte v bytelných dózách, knihy a oblečení pak ve vhodných skříních.

Myši odpudí mátový olej

Proti myším můžete bojovat také ryze přírodní cestou. Web TheKitchn doporučuje využít v boji proti otravným hlodavcům doma vyrobený mátový olej. Do rozprašovače si namíchejte směs odpovídající 2 lžičkám 100% mátového oleje na jeden šálek vody. Máta myším příliš nevoní a vašemu domu se tak budou vyhýbat obloukem. Stejného účinku docílíte, budete-li podporovat myší nepřátelé. Můžete chovat kočku, podporovat hnízdění sovy nebo ubytování lasičky a vaše domácnost pak bude před myšmi nadobro ochráněna.

Myší potrava
Zdroj fotografie: Pexels
Myši se do domácností stahují především v chladných měsících za potravou

Občas je nejjednodušší řešení to nejúčinnější

S myšmi na své chatě dlouho bojoval také pan Petr P. z Tábora: „Když jsme přijeli na chatu, bylo všude plno myšího trusu a také okousaného jídla. Celou patálii nakonec vyřešily obyčejné sklápěcí pastičky.“ Tak jako pan Petr přemýšlelo už několik generací před vámi a vždy to fungovalo. Nalákejte myš na kousek sýra, ořechu nebo čokolády a pak jen počkejte, až se chytí.

Pokud jste přece jen zastáncem spíše humánnějších metod, můžete se nechat inspirovat našimi staršími tipy na adbz. Na myši v domě působí také použití sádry, soli, nebo dokonce mouky. Vyzkoušet můžete i elektrické plašiče, kterých je na trhu nepřeberné množství. Pokud už veškeré metody selhaly, můžete zkusit použít na vyhubení hlodavců v domě také chemické prostředky. Myslete však na to, že k jedovatým nástrahám na myši se v žádném případě nesmí dostat děti nebo domácí zvířata.