Může se minerální voda zkazit? Pravý důvod data spotřeby je garance její kvality
Pokud často pijete minerální vody, dejte si pozor na datum jejich spotřeby. V některých případech skutečně hrozí riziko, že se zkazí.
Voda hraje nedílnou roli v životě člověka. Jelikož ale některým lidem nechutná ta kohoutková, mají tendenci si kupovat vodu balenou, a to nejčastěji minerální. Ta je však ve většině případů označena minimálním datem spotřeby, což vyvolává otázku, zda se takový produkt může skutečně zkazit. Odborníci v tom mají dle webu Genialne jasno.
Rizika spojená s balenou vodou
Mnoho lidí si kupuje balenou vodu na několik týdnů dopředu, aby mělo doma zásobu. To je samozřejmě v pořádku, ale důležité je zaměřit se také na její vhodné skladování. Ačkoli se sama o sobě zkazit nemůže (datum spotřeby slouží především jako kontrola kvality produktů pro velké společnosti), některé faktory k tomu mohou přispět.
Stát se to může například v momentě, kdy ji necháte příliš dlouho vystavenou slunečnímu záření nebo plastové lahve s vodou špatně uskladníte. Tehdy se do tekutiny mohou dostat velmi škodlivé látky právě z plastu, ve kterém je zabalena. Podle nedávného výzkumu vědců z Kolumbijské univerzity se může jednat až o 240 000 nanoplastických částic.
Nebezpečné chemikálie
Během studií navíc vyšlo najevo, že jednou z chemikálií, která má tendenci unikat do vody, je polyethylentereftalát (PET). Ten se používá k samotné výrobě nápojových lahví, a pokud se dostane do těla, zvyšuje riziko zánětu i rakoviny. Další škodlivou složkou byl poté polyamid, který se zase používá zejména v automobilovém, leteckém a elektronickém průmyslu.
Pokud si tedy balenou minerální vodu kupujete také, skladujte ji na správném místě, tedy nejlépe ve spíži nebo chladničce. Jakmile ji poté otevřete, pokuste se ji spotřebovat do 24 hodin od otevření. Během delší doby by se do ní mohly dostat nebezpečné bakterie a jiné mikroorganismy přispívající k rozvoji vážných onemocnění.