Mrkev a řepa budou plodit dvojnásobně díky rozsazení: Každý centimetr se počítá
Důležitou roli hraje už správná výsadba mladých sazenic. Dostatečné rozsazení mrkve a řepy vám zajistí opravdu bohatou úrodu plnou velkých a šťavnatých plodů.
Obsah
Mrkev a řepa jsou nejen velmi oblíbené a chutné plody léta, ale také cenné zdroje velkého množství vitamínů a prospěšných látek. Jejich pravidelnou konzumací předejdete hromadě problémů, a navíc podpoříte svůj imunitní systém. Aby byla vaše úroda co největší, zaměřte se na toto jednoduché pravidlo. Tento osvědčený trik vám zajistí velkou a chutnou sklizeň.
Důležitá je výsadba
Příprava záhonu a výsev semen rostlin hraje pro jejich další vývoj a růst tu největší roli. Nejdříve se ujistěte, že máte podloží v záhonu připravené. Půda by měla být velmi úrodná a dobře propustná, aby umožňovala odtok přebytečného množství vody. Na podzim nebo ze začátku jara byste měli substrát obohatit vhodnými hnojivy. Tím připravíte rostlinám ideální podmínky.
Jak vysazovat mrkev
Mrkev zpravidla dorůstá na délku větší velikosti než řepa, proto se ujistěte, že je půda v dobrém stavu i v nižších vrstvách. Tvrdé hrudky, kameny nebo nepropustná směs by mohly zastaviv její vývoj. Mezi jednotlivými semeny udržujte vzdálenost 2 cm, aby měla mezi sebou dostatek místa. Takto jim zajistíte přísun světla i vzduchu a všechny kousky budou mnohem lépe prospívat.
Jak vysévat řepu
Co tato plodina ztrácí na délku, získává na šířku. Jelikož je mnohem objemnější a prostorově náročnější, potřebuje kolem sebe i mnohem více místa. Každé semínko proto vysévejte od toho předešlého minimálně ve vzdálenosti 3–4 cm. Pokud budou rozestupy menší, plody se nebudou tak dobře vyvíjet, a dokonce tím může utrpět i jejich chuť.
Provzdušněte záhony
Zhruba po měsíci byste měli záhony mrkve a řepy zkontrolovat a odstranit všechny nemocné a poškozené kusy. Také se ujistěte, že mezi jednotlivými mrkvemi jsou stále rozestupy 2 cm a mezi řepami 3–4 cm. Nadbytečné výhonky odstraňte, abyste zlepšili proudění vzduchu a světla. Tím budou mít rostliny také mnohem lepší přístup k živinám v půdě.
Další čistku proveďte v červenci
Začátek nebo polovina července je ideální doba pro opětovné třídění záhonů. Některé plody jsou již v tuto chvíli dostatečně zralé, a přestože jsou menší, lze je bezpečně využít k jídlu. Při druhém provzdušnění by měly být rozestupy mezi rostlinami dvakrát větší. U mrkve tedy dodržujte 4 cm a u řepy se snažte mezi plody udržovat prostor 6–8 cm.