Podzim je ideální dobou k množení muškátů. Na jaře vás čekají gigantické květy, budete sklízet obdiv všech sousedů
Nadešla vhodná chvíle k množení muškátů pro příští zahrádkářskou sezonu. Na jaře vás tak bude čekat záplava barevných květů, kterou vám sousedé zaručeně budou závidět.
Patříte také mezi milovníky pelargonií, které každým rokem zdobí vaše okna svými nádherně barevnými květy? Pak vězte, že nadešel ten správný čas pro jejich množení. A to řízkováním. Je to mnohem levnější než koupě nových rostlin a také zábavnější. Bude vás tak bavit nejen celý proces, ale i jeho výsledek na jaře.
Důležité je správně oddělit řízek muškátu
Jak již název metody napovídá, cílem je získat řízky rostliny. To lze provést buď odříznutím nebo vylomením. Ideální je použít boční výhony, které snadněji zakořeňují. V případě použití nože jej nezapomeňte pečlivě vydezinfikovat lihem, aby nedošlo k šíření virových chorob. Odebraný řízek by měl mít délku přinejmenším 10 až 15 cm. Rovněž by měl mít alespoň 2–3 pupeny. Na závěr je potřeba na něm nechat 1 až 2 zdravé listy u jeho vrcholu.
Je potřeba mít kvalitní substrát
Bez správné zeminy se neobejdete. Je možné ji koupit již namíchanou, nicméně do ní budete muset přidat jeden díl perlitu, aby byla dostatečně vzdušná. Kdo chce ušetřit a mít jistotu, může si namíchat vlastní várku substrátu. Budete potřebovat pouze 3 díly písku, 2 díly perlitu a 1 díl kvalitní rašeliny. Výslednou směs sterilizujte propařením.
Jak pečovat o řízky
Řízky saďte do malých květináčů, případně sadbovačů. Není vhodné používat větší květináče, protože by mohly zadržovat až příliš vody. To řízkovaným muškátům škodí. Dále je během prvních 3–4 týdnů umístěte na světlé místo, avšak mimo dosah přímých slunečních paprsků. Teplota by se pak měla pohybovat přibližně mezi 20 až 22 °C.
Jakmile rostliny zakoření, můžete přistoupit k postupnému snižování teploty, a to na 10 až 15 stupňů Celsia. Samotné zakořenění může trvat přibližně 2 až 6 týdnů. Poté je potřeba je připravit na zimování. Ideální je světlé a chladné místo, kde je můžete ponechat až do jara. Rovněž je několikrát zaštípněte, čímž podpoříte jejich následné rozvětvení.
Co se zálivky týče, mějte na paměti, že substrát nesmí být přemokřený. Mohlo by jinak dojít k tvorbě plísní. Tomu účinně zabrání použití protiplísňového přípravku. V prvních 6 týdnech zakořeňování jej aplikujte společně se zálivkou. Dbejte však na to, že během této doby jej smíte použít maximálně třikrát.
Jaká je vaše oblíbená barva pelargonií?