Po celém světě se teď lidi zbavují mikrovlnek. Vyšla totiž najevo pravda o tom, jaký má na náš život vliv
Mikrovlnná trouba má mnoho kladů i záporů. Podívejte se na toto zařízení do hloubky, možná není tak úžasné, jak se může zdát.
Obsah
Ohřívání jídla v mikrovlnné troubě je zajisté mnohem rychlejší než například v normální troubě. Jenže je tu otázka, jestli to nějak neškodí zdraví? Mnoho lidí se totiž domnívá, že mikrovlny produkují škodlivé záření a také poškozují právě živiny, které v jídle jsou. Abyste měli více jasno, podělil se s vámi Kim Chin o své znalosti o používání mikrovlnné trouby.
Je to velmi oblíbený spotřebič
Mikrovlnky patří k těm nejpohodlnějším spotřebičům na světě. Zkrátka nandáte jídlo na talíř, dáte ho do mikrovlnky a počkáte pár minut. Za chvíli budete mít dokonale teplý pokrm. Zdá se to jako věc, bez které už se neobejdete, že? V současné době jsou totiž mikrovlnky přítomné až v 80 % domácností.
Většina lidí tento spotřebič používá každý den a také si myslí, že je to bezpečné. Můžete mít totiž pocit, že je to vlastně docela rozumné, protože nemusíte znova zapínat troubu ani sporák. Užívání mikrovlnné trouby si ale velmi dobře rozmyslete, protože v některých případech je to to nejhorší, co se svým jídlem můžete udělat.
Jak mikrovlnka funguje
Mikrovlny jsou vlastně elektromagnetické záření a jsou na nízké energetické úrovni energetického spektra. Tyto vlny generuje tzv. magnetron, který se nachází ve všech mikrovlnných troubách. Aby se v mikrovlnce vůbec něco ohřálo, je nutná přítomnost vody. Pokud v potravině není voda, nedochází k ohřívání. Je to z toho důvodu, že molekuly vody začnou vlivem mikrovln vibrovat neuvěřitelnou rychlostí a to způsobí tření.
Může vám mikrovlnka ublížit?
Teď už víte, že mikrovlnky produkují elektromagnetické záření, což vás samozřejmě může znepokojovat. Ale nebojte se, opravdu totiž nejde o typ radiace, který bývá spojován například s atomovými bombami. Mikrovlnky totiž produkují takové záření jako například váš mobil, i když tedy mnohem silnější. Také byste měli vědět, že ne každé záření je špatné.
Pokud ale chcete mít jistotu, že vám z mikrovlnky nic nehrozí, raději k ní netiskněte obličej, ale to by vás snad ani nenapadlo. Radiace klesá se vzdáleností, takže se snažte být od mikrovlnky alespoň 30 centimetrů. Nejdůležitější ze všeho ale je ujistit se, že je vaše mikrovlnka v pořádku. Pokud už je stará nebo rozbitá, raději zvažte nákup nové, tady už totiž nějaké nebezpečí hrozí.
A jak je to s živinami?
Možná si myslíte, že mikrovlnka snižuje obsah živin v potravinách, ale popravdě to dělá jakákoliv forma ohřívání. Během varu totiž mohou unikat živiny, které jsou rozpustné ve vodě. Mikrovlnná trouba ale nesnižuje nutriční hodnotu více než jiné způsoby vaření. Podle studií je totiž vlastně nejhorší vaření pod tlakem. Jedna starší studie ale na druhou stranu zjistila, že pouhá 1 minuta v mikrovlnce stačila na to, aby zničila zdraví prospěšné látky v česneku.
Ohřívejte své jídlo správně
Mikrovlnky ale samozřejmě mají i své nevýhody. Nejsou totiž tak účinné při zabíjení bakterií, které dokonce mohou vést k otravě jídlem. Je to právě z toho důvodu, že v mikrovlnce se nic nevaří tak dlouho jako například v normální troubě. A někdy se jídlo zahřívá nerovnoměrně, což jste už nejednou zjistili sami. Je třeba být opatrný zejména při ohřevu tekutin. Je tu totiž možnost, že přehřáté tekutiny mohou explodovat a popálit vás.
Příznaky mikrovlnného záření
Lidé, kteří jsou vystavení vysokým úrovním mikrovlnného záření, mohou zaznamenat následující příznaky:
- Nevolnost
- Problémy se zrakem
- Deprese a podrážděnost
- Oslabený imunitní systém
- Bolest hlavy
- Nespavost a poruchy spánku
- Časté močení a extrémní žízeň