Máslo zůstane měkké bez obav, že žlukne: Není vždy nutné dávat ho do lednice
Znovuobjevte moudrost našich babiček, které si musely poradit s uchováváním potravin bez moderních vymožeností. Tohle dělaly s máslem, aby zůstalo čerstvé a dobře roztíratelné.
V době, kdy má každá hospodyňka po ruce ledničku, není potřeba se vracet ke starým způsobům uchovávání potravin. V případě másla je to však něco jiného. Máslo je potřeba udržovat čerstvé, aby nežluklo, ale pokud si jej chcete pohodlně namazat na chleba, musí být máslo měkké. Tento problém částečně řeší máslenka, ale máslo v ní příliš dlouho v pokojové teplotě nevydrží. Co dělaly naše babičky, aby tento problém vyřešily?
Obyčejná máslenka udrží čerstvost asi jen 3 dny
Pokud si chcete užívat čerstvé, ale přitom měkké a dobře roztíratelné máslo, máte hned několik možností. Používat můžete klasickou máslenku. Tedy misku s vysokým víkem, kterým máslo vždy přiklopíte. Pokud používáte máslo velmi často, pak vám nejspíš bude tato metoda stačit, protože jej spotřebujete rychleji, než stačí žluknout. V závislosti na pokojové teplotě však v obyčejné máslence vydrží máslo čerstvé asi 3 dny.
Vodní máslenky
Jestliže nechcete neustále máslenku kontrolovat nebo do ní doplňovat často menší porce másla, pak si pořiďte vodní máslenku. Ta existuje ve dvou variantách, ale obě pracují na principu, že voda, která máslo obklopuje jej chrání před přístupem vzduchu a bakterií a také je částečně ochlazuje. V těchto máslenkách vydrží máslo i několik týdnů, jen je potřeba zhruba jednou za tři dny vyměnit vodu.
První typ vodní máslenky se skládá ze dvou nádob. Do té menší se vkládá máslo a to se poté umístí do větší dózy, která je naplněná vodou. Tyto máslenky existují v mnoha tvarech, velikostech a designech a určitě si vyberete tu, která se vám bude na vaši kuchyňskou linku nejvíce hodit. Nejčastěji jsou vyrobené z keramiky, ale existují i v levnějších variantách z plastu.
Další typ máslenky je ten, ve kterém je máslo přímo v kontaktu z vodou. Zpravidla jej natlačíte do misky s vysokým okrajem. Takto natlačené máslo pak překlopíte do misky s vodou. máslo je dostatečně tuhé, aby do vody nesteklo a voda kolem něj vytvoří neprodyšnou vzduchotěsnou bariéru. Pokud budete vodu pravidelně měnit a máslo nebude ve více než 26 °C, bude se kazit jen velmi pomalu a zůstane čerstvé týdny.
Solené máslo
Sůl je známý konzervant a pokud vám solené máslo nevadí, je to také výborný způsob, jak jej udržet dlouho čerstvé při pokojové teplotě. Jistou nevýhodou je, že pokud do změklého másla vmícháte sůl, musíte mít připravenou formu na máslo, abyste mu vrátili zpět jeho tvar. Případně můžete rozmíchané máslo položit na potravinářskou fólii a vytvarovat z něj úhledný váleček. Solené máslo vydrží i v obyčejné máslence mnohem déle než to nesolené.