Mandelinka bramborová už nebude dělat potíže. Odradit se dá koriandrem i popelem
Napadení brambor škůdcem v podobě mandelinky bramborové může být fatální. Zbavte se jí jednoduchými způsoby jednou provždy.
Obsah
Brambory vypěstované na vlastním poli chutnají nejlépe. Tato hlíznatá jednoletá rostlina z čeledi lilkovitých původem z And představuje jednu z nejvýznamnějších zemědělských plodin a ochránila Evropu v 19. století před hladomorem a kurdějemi. Pěstování brambor není náročné a velkou výhodou je nenáročnost na půdní podmínky. Úrodu ale může zhatit nemilý škůdce. Hlavním strašákem je pro brambory mandelinka bramborová. Jak se jí zbavit jednou provždy?
Mandelinka bramborová dokáže zničit celou úrodu
Mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata), známá též jako americký brouk, je jedním z největších škůdců brambor. Tento hmyz měřící 6–11 mm má pestré žlutooranžové zbarvení s výraznými hnědými pruhy, a je tedy na zelených listech rostoucí brambory nepřehlédnutelný. Značné škody ale může způsobit i rajčatům či lilku. Tyto plodiny jsou kromě napadení škůdci náchylné i na plísně, se kterými je ale možné bojovat přírodními prostředky.
Mandelinky se řídí čichem
Mandelinky bramborové hledají potravu pomocí svého čichu. Nebezpečné jsou jak larvy, tak dospělí jedinci. Během celého larválního stádia dokážou zkonzumovat až 40 cm² listové plochy. Dospělí jedinci zvládnou pozřít až 10 cm² za jediný jen. Abyste tedy rostliny brambor spolehlivě ochránili, je nutné jejich vůni „přerazit“ něčím aromatičtějším. Vhodný je koriandr, fazole, česnek nebo měsíček.
Vykopejte jamky pro hlízy, zasypte je hlínou a navrch zasaďte pár semínek koriandru. Koriandr poroste souběžně s bramborou a jeho velmi silné aroma mandelinky odradí od páchání škod. Chcete-li ochranu rostlin ještě posílit, vysaďte do samostatného řádku mezi brambory střídavě semena fazole a měsíčku lékařského. Silná vůně těchto rostlin mandelinky spolehlivě odláká od zničení vaší úrody.
Dřevěný popel rostliny ochrání
Kromě vysazení silně aromatických bylin a plodin můžete zkusit i druhou metodu, která brambory před napadením mandelinek ochrání. Jako ochranný prvek je zde dřevěný popel, jenž je velmi užitečným pomocníkem na zahradě i v domácnosti. Účinný postřik chrání rostlinu před mandelinkami, ale také před vznikem plísňových onemocnění, na než jsou brambory náchylné. Nejlepších výsledků dosahuje popel z břízy, ale použít se dá prakticky jakýkoli popel. Podmínkou je, že musí být pouze z kvalitního dřeva.
Do 10 litrů vody přidejte asi 100 g popela a dobře promíchejte. Aplikujte pomocí rozprašovače na listy rostlin, a to ještě předtím, než začnou kvést. Četnost postřiku by měla být 1–2krát týdně v ranních hodinách.
Nálev z mandelinky bramborové
Mandelinka bramborová je jedovatý hmyz, a to do té míry, že se může vlastním jedem otrávit. I takto se s ní dá bojovat. Pokud už ji na svém bramborovém záhonu spatříte, neváhejte a udělejte z ní nálev. Posbírejte přibližně půl kila tohoto škůdce a dejte ho do kyblíku s vodou, jejž zabezpečíte víkem. Nechte obsah vylouhovat po dobu 4–6 dnů. Nálev je připraven, když mandelinky klesnou ke dnu.
Nálev je nutné zředit. Ve 2 litrech čisté vody rozmíchejte 1 litr nálevu a rozprašovačem ho aplikujte na listy brambor. Postřik aplikujte vždy ráno každých 14 dnů, ale pouze do doby, než se objeví květy.