Maliníky se budou ohýbat pod tíhou plodů: Jarní příprava a péče o rostlinu je pro produkci plodů stěžejní
Maliny patří mezi jedny z nejoblíbenějších a nejčastěji pěstovaných bobulovin. Právě nyní na začátku jara je potřeba se o ně postarat, abyste měli velkou úrodu.
Maliny jsou výborným zdrojem vitamínů a je proto škoda tyto keře nepěstovat. Abyste si ale v létě a začátkem podzimu mohli vychutnávat opravdu velkou úrodu, je právě nyní, zkraje jara, potřeba udělat prvotní péči, díky které bude rostlina prosperovat a dobře plodit. Tato péče se skládá především ze správného řezu a přihnojení. Výhodou malin je, že se dají pěstovat na zahradě, ale třeba i ve velkém truhlíku, nebo nádobě na terase či balkoně.
Jarní péče o maliny
Vše se odvíjí od počasí. S řezem byste měli vyčkávat do chvíle, kdy venkovní teploty jsou stabilně vyšší než 5 °C, půda by neměla být zmrzlá a promočená. Odstraňte mulčovací kůru, která může obsahovat larvy škůdců a zárodky plísní, a také všechny seschlé listy. Tím se otevře prostor pro sluneční paprsky. Maliny vyžadují poměrně vydatnou zálivku. Hlavní kořeny se nachází asi půl metru pod zemí, zalijte tedy půdu dostatečně, aby se voda dostala až do této hloubky. Rovněž prokypření půdy v okolí malin jim pomůže v absorbování potřebných živin.
Jarní prořezáním by se měl trochu poupravit řez, který jste provedli na podzim. Odstraňte všechny suché větve, které v průběhu zimy zmrzly. Rovněž byste v tomto období měli preventivně rostlinu ošetřit měďnatým přípravkem proti plísním a houbovým onemocněním. I v období růstu by měly být odstraněny plané šlahouny, které nenesou žádné plody a pouze rostlině stíní. Stejně jako ostatní bobuloviny je dobré i maliny přikrýt síťovinou v době, kdy plody rostou a především se začínají červenat, aby veškerou úrodu nepozřeli ptáci.
Řez jarních a podzimních malin
Odrůdy malin se dělí na 2 hlavní skupiny. První z nich představují letní maliny, které plodí v období prázdnin, tedy od června až do konce července. V případě letních malin je nutné ustřihnout plodící šlahoun ihned poté, co utrhnete poslední zralou malinu a další již nejsou k vidění. Rovněž ustřihněte i slabé šlahouny a ponechte přibližně 8–10 nejsilnějších.
Podzimní maliny začínají plodit až v srpnu, sladkých bobulí si ale můžete užívat až do prvního mrazu. Máte-li odrůdu plodící na jednoletých výhonech, řízněte po sklizení úrody právě ty plodící šlahouny co nejvíce u země. Další rok budou maliny růst na nových šlahounech, které jsou barevně velmi snadno rozeznatelné od již odumírajících výhonků. Zbavte se i nemocných, nebo nevhodně zahušťujících šlahounů. Ostatním byste měli dopřát oporu, aby je sníh v zimě nepolámal.