Ačkoliv je linoleum zašlé, nemusí to znamenat nutnou výměnu. Olej mu dokáže navrátit původní vzhled
Vdechněte svému starému linu nový život jen pomocí oleje. Bez investic a s minimem práce bude vaše lino vypadat opět jako nové.
Lino je oblíbená podlahová krytina v mnoha domácnostech. Je měkké, snadno se udržuje a na trhu je v nabídce mnoho barevných vzorů a variant. Většinou vydrží opravdu dlouho, a pokud už se na něm objeví nějaké škrábance nebo trhliny, není těžké je opravit. S použitím několika důmyslných metod bude vaše starší lino vypadat znovu jako nové. Na webu adbz.cz jsme již psali, jak co nejefektivněji podlahu vytřít, ale co když ji potřebujete opravit?
Na opravu lina stačí jen olej
O zajímavý tip se s námi podělil pan Josef P., který se živí jako hodinový manžel. Vidí stará a zašlá lina v českých domácnostech poměrně často. Zkoušel proto různé prostředky a jednoduché triky, pomocí kterých by linu navrátil původní vzhled. Nakonec přišel na to, že k obnově linolea postačí obyčejný olej a hadřík. V domácnostech, kde působí, metodu aktivně využívá a zákazníci si jeho práci nemohou vynachválit.
Podle pana Josefa je jeho způsob opravy lina opravdu účinný, a navíc také velmi úsporný. „Nejprve je důležité lino dobře odmastit. K tomu můžete použít například lakový benzín. Pak už stačí lino namazat lněným olejem a nechat aspoň 15 až 30 minut působit. Nakonec podlahu vytřete suchým hadrem a máte hotovo,“ vysvětluje svoji metodu šikovný kutil. Po takovém zásahu vypadá linoleum jako nové, je svěží a přímo září čistotou.
Na webu Hunker můžete dohledat také informaci o tom, jak se zbavit škrábanců v linu pomocí obyčejného fénu na vlasy a také tmelu na úpravu lina. Dle tohoto postupu je lino potřeba nejdříve nahřát a škrábance a nerovnosti vyplnit tmelem. Na spravovaný šev lina pak rozložte noviny a na ně položte něco těžkého. Tak zajistíte, že se tmel s linem dobře spojí, a po škrábanci nezbyde ani památka.
Můžete si pomoct i vlastní záplatou
Na tomto YouTube videu se můžete podívat, jak lino opravují opravdoví profíci, a to od drobných úprav po renovaci rozsáhlejší plochy. Lino je jeden z mála materiálů, který se dá za rozumnou cenu opravit. Proto než ho vyhodíte nebo úplně zničíte, popřemýšlejte, zda by nešlo ještě zachránit. S trochou péče mu dokážete vdechnout nový život. Ať už s pomocí domácí metody pana Josefa, nebo prací zkušených řemeslníků.