Devastují vám rostliny molice? Babičky věděly, jak na ně | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Molice s oblibou obsadí skleník a rychle zlikvidují veškerou zeleninu. Zbavte se jich zcela bez chemie, zadarmo a navždy

Molice s oblibou obsadí skleník a rychle zlikvidují veškerou zeleninu. Zbavte se jich zcela bez chemie, zadarmo a navždy

Pěstování rajčat nebo okurek ve sklenících a pařnících je v tuzemsku velmi populární. Nechybí téměř na žádné zahradě. Vlhko a teplo ale svědčí i molicím.

molice skudce zeli list
Zdroj fotografie: Depositphotos

V teplém a vlhkém skleníkovém klima se skvěle daří nejrůznějším rostlinám. Rádi ho však mají také škůdci. Určitě jste si všimli kolonií malých bílých mušek, které obléhají oblíbené druhy zeleniny, jako jsou rajčata, papriky, lilky, okurky nebo zelí. Jsou to molice skleníkové. Měří 1 až 2 milimetry a jsou menší příbuzné mšic. Vylučují medovici, což jsou vlastně výkaly, jež k rostlinám přitahují choroby.

Molice ve skleníku snadno poznáte

Poznáte je snadno. Jakmile se k rostlině přiblížíte, okamžitě se vyrojí spousta bílých molic. Dospělá muška naklade stovky vajíček, z nichž se vylíhnou larvy. Ty následně spořádají jakoukoli rostlinu, na které sedí. Vážně poškozené plodiny mohou zežloutnout a vadnout. Molice napadají i rostliny venku. Zbavit se jich můžete nejrůznějšími pastmi, jež pořídíte v obchodech, ale také lidovými recepty. Víme, jak na ně.

1) Voda škůdce smyje

První metoda je mechanická. Proudem vody smyjte z rostliny kolonie bílých mušek. Na larvy, které na listech zůstanou, použijte doma vyrobený roztok. Vezměte 100 gramů mýdla a půl litru vody. Pak houbičkou namočenou v této směsi larvy smyjte.

2) Vysavač zredukuje počet

Někteří zahradníci vyrazí na molice i s obyčejným ručním vysavačem. Postup je nutné opakovat, dokud záškodníci zcela nezmizí.

oloupany cesnek v misce
Zdroj fotografie: Depositphotos

3) Česnek jako domácí insekticid

Molice může z vašich rostlin vyhnat i česnek. Vyrobte si vlastní roztok z 1 hrnku česneku. Ten nechte dva dny louhovat v 10 litrech vody. S pomocí rozprašovače pak postříkejte listy rostliny z obou stran. Opakujte to každých 4 až 5 dní, dokud molice zcela nezmizí.

4) Pampelišky a nálev z nich

Účinný je také nálev z pampelišek. Nepoužívají se ale květy, nýbrž listy. Zhruba 50 gramů rozdrcených pampeliškových listů a stonků zalijte litrem vody. Po dvou dnech, kdy se roztok bude louhovat, ho sceďte a přelijte do rozprašovače. Rostliny pampeliškovým nálevem ošetřete každé dva týdny.

5) Citron jako postřik

Na molice můžete vyrukovat i s roztokem, který připravíte z několika kapek prostředku na nádobí, citronové šťávy a asi litru vody. Přelijte roztok do lahve s rozprašovačem, protřepejte a nastříkejte ho na rostliny. Opakovat postřik byste měli jednou za týden.

Jaké metody používáte na likvidaci molic ve skleníku?

Nejste si jistí, jak molice rozeznat? Podívejte se na toto video

Zdroj: Bhg