Kterým chybám se vyhnout v zahradách s trvalkami
Nevypadají vaše rostliny na zahradě tak svěže a barevně, jak jste doufali? Ujistěte se, že jste při jejich pěstování neudělali žádnou z těchto zásadních chyb.
Obsah
Trvalky jsou vracející se stálice zahrady, které se probudí každé jaro poté, co v zimě spí. To znamená, že je stačí jednou vysadit, a pak si jich lze užívat po celé roky. Zdravé trvalky budou energicky růst a hojně vytvářet nové rostliny, takže vám umožní rozšířit si vlastní zahradu. Ale někdy se stává, že trvalky nevyprodukují tolik květin, kolik bychom si přáli, nebo prostě nevyrostou tak dobře, jak by měly. Pak je pravděpodobné, že jste přehlédli něco, co potřebují.
Výsadba na špatné místo z hlediska světla a půdy
Zcela zásadní pro úspěch je vybrat každé rostlině správné místo, které jí bude vyhovovat z hlediska jejích požadavků na světlo a půdní vlastnosti. Pokud jde o zeminu, některé trvalky potřebují rychle se odvodňující písčitou půdu a jiným se daří v půdě, která zůstává vlhká, ale není mokrá. Co která trvalka potřebuje, zjistíte třeba na štítku rostliny v zahradním centru nebo v encyklopedii rostlin.
Zanedbání údržby a péče o rostliny
Trvalky obecně příliš mnoho péče nevyžadují, ale za trochu práce navíc vám poděkují. Zejména pravidelné odstraňování mrtvých částí nebo odkvetlých květů povzbudí rostliny k tomu, aby nasměrovaly svou energii do budování zdravého kořenového systému a v některých případech dokonce k dalšímu vykvetení později v sezóně. Rovněž rozsazení každé přibližně tři roky pomáhá mnoho trvalek oživit.
Sázejte tak, aby zahrada kvetla celé vegetační období
Většina trvalek kvete po dobu asi jen tří týdnů. Když však správně zasadíte vedle sebe několik různých druhů trvalek, může vaše zahrada kvést celou dobu od jara do podzimu. S časně kvetoucími druhy, jako je čemeřice a trojčetka (trillium), zkombinujte na zahradě rostliny, které budou pokračovat v kvetoucí show přes léto do podzimu, kdy nakonec převezmou roli trvalky pozdní sezóny, jako je astra či ruská šalvěj.
Příliš mnoho i příliš málo mulčování škodí
Sedmicentimetrová vrstva organického mulče, jako je drcená kůra, vám pomůže zbavit se plevele a zachovat vlhkost v půdě déle. Je však nutné udržovat jakýkoli mulčovací materiál 5 až 8 cm od bodu růstu každé rostliny. Mulčování položené příliš blízko rostlině totiž může usnadnit přístup chorobám, anebo rostlinu pomalu udusit. Skutečně silnou vrstvu mulče (15-20 cm) lze použít k izolaci trvalek zasazených na podzim, aby tak byly ochráněny před mrazy.