Kromě čištění vzduchu ho dokážou také ochladit: Tchynin jazyk či dračinec jako pomoc ve vedrech

Proti úmorným horkým dnům vám kromě klimatizace a ventilace pomohou také některé pokojové rostliny, které ochladí místnost, a dokonce vyčistí vzduch.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

I pro milovníky teplého a slunečného počasí mohou být horké letní dny úmorné. Jakákoliv úleva je proto velmi ceněná a vítaná. V kancelářích i domácnostech se proto vyplatí mít několik pomůcek, které vám pomohou tyto rozpálené dny přečkat. Některé pokojové rostliny svou přítomností vyčistí vzduch, a ještě ho ochladí o několik stupňů. Navíc je péče o ně velmi jednoduchá.

Jaké jsou výhody pokojových rostlin

Kromě estetického významu mají také velmi funkční charakter. Nejenže jsou dokonalou dekorací, ale také jimi můžete předejít některý problémům (případně je zmírnit), s nimiž se nejspíš potýkáte. Zatímco některé druhy mohou pomoci se zvýšenou vlhkostí, jiné naopak osvěží příliš suchý vzduch. Zbaví vás také přítomnosti toxických látek. Díky čistšímu a lepšímu ovzduší budete mít nejen více energie, ale zlepší se i vaše soustředěnost a nálada.

Které rostliny ochladí byt

Tyto pokojové rostliny vám dokážou teplotu v místnosti snížit. Velmi účinné jsou v tomto směru obzvlášť dva často se vyskytující druhy. Prvním z nich je tchynin jazyk, který lze najít snad v každé domácnosti. Díky svým charakteristicky dlouhým listům je dokonalou čističkou vzduchu. Zároveň produkuje velké množství kyslíku v průběhu celého dne i noci, proto je dobré ho umístit do ložnice.

Druhým vhodným druhem je pak dračinec neboli dracéna, která dokáže ze vzduchu absorbovat xylen, formaldehyd a benzen. V místnostech funguje podobně jako tchynin jazyk a je stejně jako on poměrně bezúdržbová. Pravidelně tyto rostliny zalévejte, když vrchní vrstva substrátu v květináči vyschne, a snažte se vyhnout jejich přelévání, abyste nezpůsobili uhnívání kořenů.

péče o tchýnin jazyk iZdroj fotografie: Pixabay
Tchynin jazyk je multifunkční, dokáže vzduch vyčistit i ochladit

Dům lze ochladit zvnějšku

Kromě toho, že lze rostliny využít k ochlazení jednotlivých místností, můžete jejich vlastnosti využít i jako tepelnou izolaci zvenčí. Zejména pokud bydlíte v rodinném domě, bude pro vás tato rostlina velmi vítaným pomocníkem. Popínavý břečťan má nejen dekorativní, ale i velmi funkční vlastnosti. Stačí jím nechat porůst stěny domu a bude působit jako přirozená bariéra proti slunečním paprskům.

Díky přítomnosti této rostliny se budou stěny domu mnohem méně zahřívat, čímž se výrazně ochladí i uvnitř domu. Stejně jako výše zmíněné rostliny i tato dokáže ze vzduchu pohlcovat škodlivé látky, a dělat tak své prostředí mnohem čistší a prospěšnější. Nepotřebuje téměř žádnou péči a dobře se mu daří i ve stinných podmínkách.

Jaké vlastnosti pokojových rostlin využíváte vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články