Je váš psí miláček génius? Lze to snadno zjistit jednoduchým testem. Stačí splnit určitá kritéria

Ten, kdo měl někdy psa, poznal, že tato zvířata jsou schopná naučit se určitá slova jako aport, jídlo a podobně. Stačí je pak vyslovit a váš pes bude vědět, jak má zareagovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnohé vědecké studie v minulosti zkoumaly, jak se různá zvířata dokáží naučit chápat význam slov, která jim říkáme. Takové výzkumy probíhaly s delfíny, lachtany, šimpanzi, gorilami i se psy. Nyní je již vědecky podložené, že někteří psi jsou schopni naučit se název nového předmětu již po čtyřech opakováních. Dříve si přitom odborníci mysleli, že tuto schopnost má pouze člověk.  

Hodnoty inteligence a poslušnosti 

Veškeré schopnosti zvířat jsou určené jejich biologickým původem a samozřejmě také evolučními procesy. Právě z toho důvodu má každé psí plemeno svou hodnotu a místo. Ne všechna plemena mají pochopitelně stejnou dávku poslušnosti a inteligence. Člověk u psů považuje za jednu z nejdůležitějších druhů inteligence tu pracovní. Chceme, aby psi dobře odváděli svoji práci. Je však dobré vědět, že i vynikající psi mohou být za nepříznivých okolností horší než méně nadaní jedinci. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Důležité je sladit vlastnosti psa a požadavky jeho pána. Lidé by si měli vybírat takové plemeno, které odpovídá jejich životnímu stylu. Aktivní lidé by měli mít doma aktivního a temperamentního psa. Také inteligence jejich zvířecího přítele by měla odpovídat jejich stylu života. Pokud hledáte psa na soutěže poslušnosti, potřebujete psa s vysokou pracovní inteligencí. Instinktivní inteligenci u psů ocení lidé, kteří potřebují psa na lov, hlídání, stopování nebo pasení ovcí.  

Který pes se rychle přizpůsobí 

Pes s vysokou schopností učit se se rychle naučí, co je potřeba. Rychle se u něj vytváří spoje mezi předměty a přizpůsobí se také domácím poměrům. Naučí se, jaké chování je žádoucí a jak by se chovat rozhodně neměl. Velmi chytří psi snadno poznají, jak se chovat, aby jim to přineslo odměnu. Umí toho však i zneužívat. Inteligence vzrůstá během dětství a vrcholí v dospívání, pak přichází sestup. Podobně je tomu u psů, akorát v kratším časovém horizontu než u lidí.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Na internetu můžete najít spoustu testů, kde ověříte inteligenci vašeho psího miláčka. Stačí zadat do vyhledávání slovní spojení testy pro psy. Otevře se široká nabídka. Stejně tak si můžete pořídit knihu, která vám pomůže pochopíte vašeho psa. Doporučujeme knihu od Stanleyho Corena zvanou Inteligence psů. Dozvíte se v ní mnoho o různých typech psí inteligence i o tom, jak ji psi mnohdy dovedou mazaně využívat ve svůj prospěch.  

Zdroj: The Conversation

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články