Konec účtenek v obchodech je na obzoru. Vláda přišla s nápadem, ze kterého důchodci šílí. A co reklamace?
Budoucnost nakupování není jen o nákupu zboží, ale také o vylepšení celého zážitku díky digitalizaci. Ne všem však vyhovuje.
Známé skřípání papírové účtenky vyjíždějící z pokladny se možná brzy stane nepotřebným reliktem naší maloobchodní minulosti. Do hry totiž stále více vstupují digitální alternativy, jak píše web TN. Tento posun, který je způsoben především zájmem o životní prostředí (ale samozřejmě také ekonomickými úvahami a technologickým pokrokem), by mohl vést ke kompletnímu nahrazení papírových účtenek digitálními protějšky. Nejspíš to však bude mít pár háčků.
Proč papírové účtenky mizí
Každý rok se kvůli výrobě papírových účtenek pokácí miliony stromů, což přispívá k odlesňování a zvyšování emisí uhlíku. Typické termopapírové účtenky jsou navíc potaženy chemickými látkami, jako je bisfenol A (BPA) nebo bisfenol S (BPS), které jsou nejen škodlivé pro člověka, ale také způsobují, že tyto účtenky nelze recyklovat. Ekologové proto (ne neprávem) podotýkají, že přechodem na digitální účtenky můžeme tuto ekologickou zátěž velmi výrazně snížit.
Výroba, tisk a uchovávání papírových účtenek jsou navíc také spojeny se značnými náklady. Maloobchodníci vynakládají peníze na papír, tiskárny, inkoust a údržbu – a výsledné částky nejsou právě malé. Digitální účtenky by mohly tyto náklady výrazně snížit a zároveň urychlit transakce u pokladen, čímž by se zvýšila celková provozní efektivita.
Pohodlí pro spotřebitele
Digitální účtenky se snadněji uchovávají a spravují. Mohou být automaticky organizovány v rámci aplikací nebo propojeny se systémy digitálního bankovnictví, což spotřebitelům usnadní sledování výdajů, zpracování vratek a správu záruk bez potíží spojených s fyzickými účtenkami, které se snadno ztratí nebo poškodí.
Bohužel jde zároveň o nejslabší prvek celého systému. Právě distribuce elektronických účtenek směrem k zákazníkům je totiž zatím spíše v plenkách. Existují už sice obchodní řetězce, které vám účtenku do aplikace automaticky pošlou, ovšem pokud nemáte chytrý telefon, nepůjde to. Zvláště pro starší lidi by také mohl být problém s okamžitou kontrolou nákupu hned za pokladnou apod.
Naštěstí není vše tak černé, jak to na první pohled vypadá. Opatření, které ve středu 21. srpna schválila naše vláda, totiž papírové účtenky nezakazuje. Jen podotýká, že mohou být vydávány pouze na vyžádání, jak informuje web Novinky. Pokud si tedy o doklad k nákupu řeknete, nepřijdete o něj. A některé ceny se opravdu vyplatí kontrolovat – například káva nejspíš už brzy značně podraží, jak jsme na webu adbz už psali.