Klasická vejce nahradí „nová a lepší“: V obchodech se chystá velká změna. Přišla s ní vláda, prý to myslí dobře
Vejce v obchodech jsme si v zásadě zvykli rozlišovat buď podle velikosti, nebo podle barvy. Druhé kritérium však možná brzy zmizí.
Na první pohled se zdá, že rozdíl mezi bílými a hnědými vejci je jen povrchní. Někteří lidé dávají přednost těm hnědým, protože vypadají „přirozeněji“ nebo „ekologičtěji“, ale ukazuje se, že toto vnímání nemá reálný základ. Ve skutečnosti jsou bílá a hnědá vejce z výživového hlediska identická. Proč se tedy najednou prosazují bílá vejce? Vše se odvíjí od slepic a jejich produktivity. Na vše jako první upozornil Henner Schoenecke, šéf německého svazu producentů vajec, jak píše například web DutchNews.
Hnědá, bílá nosnice
Hnědá vejce pocházejí od slepic s hnědým peřím, zatímco bílá vejce snášejí slepice s bílým peřím. Tyto dva typy slepic mají, pokud jde o produkci, trochu odlišné vlastnosti. A právě tady začíná být příběh opravdu zajímavý.
Efektivita bílých slepic
Němečtí chovatelé vajec si nechali spočítat čísla a výsledky jsou těžko ignorovatelné, jak potvrzuje i portál DailyWrap. Slepice s bílým peřím se totiž ukazují být mnohem efektivnější než jejich hnědé protějšky. Žijí déle, a proto snášejí více vajec. Například během 100 týdnů může bílá slepice snést až 500 vajec ve srovnání s 380 vejci, která snese hnědá slepice za pouhých 82 týdnů. To je téměř o 25 % více vajec během delšího života.
Kromě toho jsou bílé slepice i menší žrouti! Hnědé slepice potřebují denně asi 135 gramů krmiva, zatímco bílé jen asi 120 gramů. A ve světě velkochovů drůbeže může tento rozdíl ve spotřebě krmiva znamenat pro zemědělce obrovské úspory nákladů. A když k tomu připočteme skutečnost, že ceny krmiv celosvětově rostou, je jasné, proč zemědělci přecházejí na bílé slepice.
Méně krmiva, menší dopad
Snaha o přechod na bílá vejce není jen o tom, že se za méně krmiva získá více vajec. V úvahu je třeba vzít i environmentální hledisko. Protože bílé slepice spotřebují méně krmiva, je celkový dopad jejich chovu na životní prostředí nižší. A právě tento aspekt se zamlouvá i vládám (navíc by pak prý bílá vejce měla pro spotřebitele trochu zlevnit). Tak snad to tak doopravdy bude.