Naléhavé: Velké skupině Čechů hrozí vystěhování z jejich bytů a domů
adbz.cz » Hobby » Naléhavé: Velké skupině Čechů hrozí vystěhování z jejich bytů a domů. Týká se to i vás?

Naléhavé: Velké skupině Čechů hrozí vystěhování z jejich bytů a domů. Týká se to i vás?

Krátkodobé návštěvy zpravidla nejsou problémem. Ale co když překročí několik týdnů nebo měsíců? Spor mezi majiteli bytu a nájemci může skončit vystěhováním.

stehovani byt proces
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vysoké ceny vlastního bydlení a malá nabídka nemovitostí mají v posledních letech za následek raketový vzrůst poptávky po nájemním bydlení. Zvýšený zájem často vede k tomu, že si pronajímatelé diktují podmínky užívání bytu a nájemné stanovují na samé hranici etičnosti. Jedním z omezení je i zákaz návštěv v bytě, popřípadě zákaz obydlení pronajatého prostoru dalšími nájemníky. I přesto, že oba požadavky nemají oporu v zákoně, může vás za jejich neuposlechnutí v určitých případech pronajímatel vystěhovat.

Kdy se z návštěvy stane problém

Možná jste se s podobnou situací sami setkali při podpisu nájemní smlouvy. Kdesi mezi jednotlivými odstavci majitel nemovitosti připsal větu, že v bytě nesmíte přijímat návštěvy bez jeho souhlasu, respektive bez ohlášení. Podobná prohlášení, včetně například zákazu kouření nebo chování domácích mazlíčků v bytě, jsou neplatná, a to i tehdy, když jste smlouvu podepsali a defacto s nimi souhlasili, jak podotýká Ekonom.

Návštěvy, a to ani ty velmi časté, vám nikdo zakázat nemůže. Majiteli už vůbec nemusíte hlásit, jak dlouho se vaše rodina a známí zdrží. V případě dlouhodobých návštěv trvajících týdny nebo dokonce měsíce vám ovšem jistá povinnost vzniká. Ačkoliv není v zákoně přesně stanovena maximální délka pobytu cizích lidí ve vámi pronajatém bytě, dalo by se diskutovat o časové hranici 2 měsíce. To je doba, do které musíte pronajímateli nahlásit další osoby, které s vámi začaly sdílet byt.

zeny navsteve byte batohy
Zdroj fotografie: Depositphotos
Maximální délka návštěvy v zákoně definovaná není, mezi nájemci a pronajímateli proto vznikají třecí plochy.

Ignorování povinnosti nahlásit další členy domácnosti je považováno za hrubé porušení povinností nájemce a je důvodem k okamžitému ukončení nájemní smlouvy a vystěhování z bytu, což potvrzují i zkušenosti našeho kolegy z redakce. Na počátku nepříjemného sporu stála stížnost sousedů, kterým vadila dlouhodobá přítomnost kolegovy partnerky. Poté, co majitel nemovitosti našel v bytě více jejích věcí, dal za pravdu sousedům a kolegu okamžitě vystěhoval. Nepomohlo ani to, když se snažil svou přítelkyni dodatečně nahlásit.

Další osoby do nájmu nemůžete přijmout vždy

Pronajímatel nemá právo zakázat vám přijmout do nájmu další členy domácnosti ani nemůže nijak omezit jejich počet. Jediné, na co se může odvolat, jsou dle serveru Finance hygienické normy pro užívání bytu, které konkretizují počet osob v bytě při zachování osobního prostoru a komfortu. Normy vychází z velikosti a vybavení bytu (co do počtu sociálních zařízení).

Běžně se však souhlas vlastníka nemovitosti získává – podporuje dobré vztahy. Abyste mohli uzavírat smlouvy o podnájmu, musíte mít v bytě trvalé bydliště. V opačném případě opět riskujete ukončení nájemní smlouvy a neprodlené vystěhování.