Kynolog radí, jak zachránit svého mazlíčka, když na něj zaútočí cizí pes. Všichni dělají tu stejnou chybu a riskují fatální následky
Z chování a řeči těla psa většinou můžete odhadnout, že se k nějakému incidentu schyluje. Zachovejte klidnou hlavu a řiďte se těmito pokyny.
Obsah
Přestože máte doma dobře socializovaného psa, který se obvykle nechová agresivně vůči ostatním psům, může zaútočit. Většinou v případech, když se bojí a má pocit, že není jiné řešení. Psa může znejistět momentální hrozba nebo může mít špatné zkušenosti z minulosti. Obecně jsou ale psi společenská zvířata a mají tendenci vyhýbat se nepříjemným situacím. Když na ně však dojde, existuje několik důležitých věcí, které byste měli udělat.
Přijměte opatření, pokud se vrhá na slepice
Ve většině případů se pes stane agresivním, pokud má strach nebo se cítí nepříjemně. Když se vrhají na domácí nebo hospodářská zvířata, zejména pokud utíkají, velí jim to jejich lovecký pud. Pokud máte psí plemeno, které to dělá, měli byste přijmout opatření, aby náhodně jiným zvířatům váš pes neubližoval. Třeba zabezpečit dům, výběh, případně mít psa na vodítku.
Psi málokdy kousnou bez varování. Existují jasné známky agrese, které útoku předcházejí. Jde o vrčení, cenění zubů, chňapání, výpady. Pokud jiný pes projevuje známky agrese vůči tomu vašemu, nejlepší, co můžete udělat, je klidně, ale rychle odejít. Nepřibližujte se příliš blízko, protože tím druhého psa ještě více rozdráždíte. Spousta lidí je pokousána právě, když se snaží přerušit rvačku psů.
Jakmile pes nebude v pohodě, odejděte
Všímejte si řeči těla psa. Když není v pohodě, což může signalizovat i olizování tlamy, uši dozadu, uhýbání, dejte mu prostor. Někdy si psi prostě jen potřebují odpočinout od společnosti jiných psů nebo lidí. Rozhodně je v takových chvílích nenuťte si hrát. Vždy se zeptejte majitele cizího psa, zda si s tím vaším může hrát a sledujte řeč těla obou psů. Pokud jeden z nich začne vykazovat známky nepohodlí, odejděte.
Pokud přesto dojde mezi psy ke konfliktu, nepanikařte. Nesnažte se je od sebe oddělit, protože vás mohou zranit. Zkuste se psa odlákat hračkou nebo ho rozptýlit hlasitým zvukem, například tlesknutím. Nekřičte na něj a ani s ním nenavazujte oční kontakt. To v něm může vyvolat pocit ohrožení a situace se může zhoršit. Možná se vám ho podaří odvolat. Pokud byl incident vážným, nahlaste jej policii. Po roztržce vezměte psa k veterináři, i když jeho zranění nevypadají vážně.
Zajděte k veterináři i k odborníkovi na chování
Jakmile k nějakému incidentu dojde a agresorem je váš pes, měli byste přijmout opatření pro příště. Šlo-li o jednorázovou záležitost, je možné, že vašeho psa něco vyděsilo. Spolupracujte s veterinářem, abyste se ujistili, že náhlá agrese nemá žádný zdravotní důvod. Dobré bude vyhledat také odborníka na chování psů, který by mohl pomoci v tom, aby pes byl schopen zvládat všechny situace bez agrese.
Pokud je pes vůči ostatním vždy agresivní, může se jednat o naučené chování. Pak byste ho měli vždy venčit s náhubkem a ideálně v době, kdy venku není moc dalších pejskařů. Současně navštivte odborníka na úpravu chování psů. Pomůže tomu vašemu pochopit, že ostatní psi nejsou hrozbou. Aby váš pes nebyl agresivní, socializujte ho. Pozitivním výcvikem založeným na odměnách ho motivujte. U dobře socializovaného psa je menší pravděpodobnost, že bude agresivní vůči ostatním psům.
V jakých situacích útočí váš pes na ostatní?