Je škoda vyhazovat lógr, když ještě může posloužit –⁠ doma i na zahradě

Vyhazovat kávovou sedlinu je chyba. Rozhodně ji ještě použijete nejen v domácnosti, ale i na zahradě.

i Zdroj fotografie: Shanegenziuk / Creative Commons / CC BY
                   

Pro většinu lidí představuje ranní káva rituál, bez něhož by se zkrátka neobešla. Může být součástí domácí pohody a odpočinku, dobrá příležitost popovídat si v klidu s přáteli, případně představuje vzpruhu při vysokém pracovním nasazení. Káva má povzbuzující i antioxidační účinky, bystří mysl i tělo a přispívá ke správné funkci střev. Kávová sedlina potom vesměs končí v koši. Je to velká škoda, protože právě ta má velmi široké využití na zahradě i v domácnosti. Pokud navíc patříte mezi jedince, kteří nesnáší plýtvání, následující řádky jsou určené pro vás.

Kávová sedlina povzbudí rostliny v růstu

Zbytky, které zůstanou na dně hrníčku, nevyhazujte. Lógr z kávy je velmi bohatý na draslík, který zlepšuje odolnost rostlin a pomáhá posilovat buněčnou stěnu. Z kávové sedliny se dá jednoduše a levně udělat velmi kvalitní přírodní hnojivo, díky němuž se rostlinám bude dobře dařit. Stejně tak je sedlina důležitou součástí kompostu a přitahuje žížaly přispívající k vytváření úrodné půdy.

Žížaly v kompostu iZdroj fotografie: Uživatel Mizzou CAFNR / Creative Commons / CC BY-NC

Kávová sedlina rovněž dokáže odlákat ze zahrady škůdce či živočichy, kteří zkrátka na vaší zahradě nejsou vítaní. Stačí ji rozprostřít kolem stromů a rostlin, silné aroma odláká šneky, krtky i kočky. Funguje také dobře proti plísním a chorobám. Pokud tedy pěstujete například mrkev, zkuste mezi semena přimíchat i trochu kávové sedliny. Mrkve porostou jako divé a budou dosahovat větších rozměrů.

Sedlina poslouží i v domácnosti

Kávová sedlina má výbornou vlastnost. Tou je, že absorbuje pachy. Pokud vás trápí zápach vycházející z lednice, sedlinu vysušte a misku s ní vložte dovnitř. Osvěžit si můžete i domácnost. Dejte sedlinu do misky a najděte jí správné místo. Pohltí všechny pachy a přidáním oblíbeného esenciálního oleje pokoj krásně provoní. Stejně tak i nelibě zapáchající dřez může opět vonět. Smíchejte lógr, jedlou sodu, ocet a vonný olejíček a směs rozložte rovnoměrně do dřezu.

Sedlina pomůže zakrýt i škrábance na nábytku. Pomocí vatové tyčinky naneste lógr na poškrábané místo a jemně vetřete. Kávová sedlina rovněž výborně barví. Chcete-li malinko tmavší odstín vlasů, nemusíte utrácet za drahé barvy. Stačí vmasírovat sedlinu do vlasů v průběhu mytí a vlasy ztmavnou přírodní cestou. Kromě vlasů ale také zjemní ruce, když lógr použijete místo mýdla. Můžete jej přidat i do pračky společně s tmavým prádlem, tmavé barvy se zachovají a zabráníte tak jeho vyblednutí.

Na co doma využíváte kávovou sedlinu vy?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články