Nevíte, zda psa vykastrovat? Můžete zkusit i antikoncepci | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » V takovém případě nikdy svého psa nekastrujte: Klady, zápory, nebezpečí a rady – vše od A do Z

V takovém případě nikdy svého psa nekastrujte: Klady, zápory, nebezpečí a rady – vše od A do Z

Odborníci vedou spory o tom, jak moc je kastrace psů prospěšná a vhodná. Existují studie dokládající zdravotní přínosy, které mohou převážit nad rizikem zákroku.

pes retrivr veterina stul
Zdroj fotografie: iStock

Kastrace psů je ožehavým tématem. Různé názory na ni mají veterináři, chovatelé i samotní majitelé chlupatých mazlíčků. Každopádně jde o jeden z nejběžnějších a nejčastějších chirurgických zákroků, který veterinární kliniky provádějí. Může totiž vyřešit spoustu zdravotních problémů zvířete, či upravit jeho chování. Současně zajistí, že pes nebude mít schopnost se reprodukovat.

Někdy je kastrace psa rizikem

Ve veterinární medicíně jsou kastrace i sterilizace považovány za nejhumánnější způsob odstranění reprodukčních schopností psa. Přesto to přináší jistá rizika a v některých případech to ani není vhodné. Například, když u psa byla diagnostikována špatná srážlivost krve, je příliš starý nebo mladý, trpí dalšími onemocněními, která mohou být problémem při podání anestezie, případně pokud fena hárá.

Na rozdíl od člověka není pro psy kastrace tak důležitá. Nehrozí jim emocionální strádání, pokud nebudou mít potomky. Výhodou sterilizace kromě nechtěných štěňat je i to, že v době hárání nebudete muset odhánět od feny ostatní psy. Také se minimalizuje zápach psa. Kastrace u štěňat by se měla dělat po dosažení jejich pohlavní dospělosti, tedy po 8. měsíci. U dospělých psů pak ve věku 6 až 8 let.

Eliminují se zdravotní potíže v budoucnu

Psi jsou po kastraci klidnější, věrnější, snadněji se cvičí a lépe se socializují. Má to i své zdravotní přínosy, jako je podstatné omezení výskytu pohlavně přenosných chorob nebo snížení náchylnosti psa k zánětům močového systému, u fen i dělohy a vaječníků. Podle některých studií odstranění reprodukčních orgánů výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy.

Podle statistických dat žije kastrované zvíře déle. Je však nutné upozornit na to, že kastrace má i nevýhody. Jde o zpoplatněný zákrok, díky kterému budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Je dobré vědět, jaká doporučení má klinika i veterinář, jenž bude operaci provádět. Stačí pár maličkostí, aby to pro psa znamenalo zdravotní riziko.

Pokud váháte, zkuste nejdříve léky

Problémem může být nezkušený veterinář nebo špatné použití starého způsobu intravenózní anestézie, což vede k velmi dlouhé rekonvalescenci zvířete. Po zákroku musí být majitel trpělivý a věnovat psovi zvláštní péči. Rána v místě stehů se může zanítit, a proto je dobré zvíře nechat v klidu, dodržovat doporučení veterináře a sledovat ho. Rizika se minimalizují, když je zákrok proveden endoskopicky s inhalační anestézií.

Pokud váháte a do kastrace se vám nechce, existují i alternativy. Jde o speciální léky, které regulují sexuální apetit zvířete, ale mohou také ovlivňovat jeho chování. Jedny jsou bylinné, avšak ty jen korigují chování během sexuální touhy a otěhotnění feny opravdu nezabrání. Další jsou pak hormonální, ty potlačují libido, ale před jejich použitím je lepší se poradit s veterinářem.

Zdroj: TheSprucePets