Už žádný ucpaný odpad v umyvadle a dřezu. Svépomocí to s běžnými domácími surovinami zvládnete rychleji než opravář

V koupelně nebo v kuchyni nás občas může potrápit ucpaný odtok. Řešení je překvapivě jednoduché a účinné, postačí vám běžně dostupné ingredience.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zřejmě v každé domácnosti se jednou za čas objeví problém v podobě ucpaného odpadu u umyvadla, vany nebo kuchyňského dřezu. Ačkoli jde o nepříjemný fakt, nemusíte hned volat odbornou pomoc nebo shánět speciální přípravky. K uvolnění odpadu vám budou stačit věci, které má k dispozici každá průměrná domácnost. Jako v mnoha jiných případech pomůže ocet a další kuchyňské ingredience.

Stačí mít prášek do pečiva

Pokud se vám ucpalo umyvadlo, smíchejte sůl s práškem do pečiva. Mělo by vám stačit 200 gramů od každého. Připravenou sypkou směs pak nalijte do ucpaného odtoku. Následně přiveďte k varu asi 150 mililitrů octa a ještě vroucí jej vylijte do odpadu, kde jsou již sypké suroviny. Poté vznikne chemická reakce, ingredience společně začnou pěnit. Nechte je chvíli působit, a nakonec do odtoku nalijte horkou vodu, aby došlo k propláchnutí. A je hotovo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jde o opravdu jednoduché a rychlé řešení problému. Jednotlivé složky skvěle rozpustí veškeré nečistoty, které uvízly v odtoku. Navíc není zapotřebí žádné chemie nebo speciálního nářadí. Pochopitelně nejde o jediné možné řešení. Navíc v koupelně mohou být často na vině vlasy nebo chlupy. Pokud tedy chemická reakce na vyčištění stačit nebude, je vhodné použít také zvon.

Existují i další triky

Pokud ani zvon nepomůže, stále ještě není třeba zoufat a volat opraváře, který si pochopitelně draze napočítá již cestu k vám. Za pár minut práce si pak řekne velké peníze. V případě, že čištění nepomohlo, může být ucpaný sifon. Ten také zvládnete vyčistit sami. K čištění je vhodné si připravit kbelík, hadr a rukavice. Práce to rozhodně nebude voňavá a čistá. Rozšroubujte odpad a dejte pod něj kbelík, do kterého vytečou zbylé nečistoty. Nezapomeňte zkontrolovat také těsnění. Pokud je tvrdé, je vhodné koupit nové a vyměnit ho.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud chcete podobným situacím předejít, snažte se nejen pravidelně uklízet celou domácnost, ale také nevylívat do odpadu nic, co tam nepatří. V kuchyni si dávejte pozor zejména na to, aby se do odpadu nedostávaly zbytky jídla. V žádném případě do něj nelijte tuky a oleje, které po vychladnutí ztuhnou. Tuky patří do speciálních nádob na odpad, nikoliv do směsného odpadu. Neplechu nadělají nejen u vás, ale také v čističkách odpadních vod. V koupelně si rovněž dejte pozor na vlasy. Ideálně je vždy posbírejte a vyhoďte do koše.

Jaké další triky na čištění odpadu znáte?

Zdroj: The Spruce

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Zobrazit další články