Čas od času si i pračka zaslouží hloubkové čištění. Provedeme vás jím krok za krokem, výsledek bude 100%
Pračka patří k nejpoužívanějším spotřebičům v domácnosti, přesto obvykle její údržbu spíše trestuhodně zanedbáváme. Naučte se, jak na to.
Pračka se stará o to, aby bylo naše oblečení čisté a voňavé. Ovšem pokud sama zapáchá nebo například nedostatečně odfiltrovává znečištěnou vodu, jen stěží po ní můžeme požadovat stoprocentní výsledky. A jak si tedy s údržbou tohoto spotřebiče poradit? Pokud máte pračku s předním plněním, stačí se naučit těchto několik jednoduchých kroků.
Ocet a hloubkové čištění pračky
Dobrou zprávou je, že nemusíte sahat po žádných drahých ingrediencích ani toxických chemikáliích. Bohatě si totiž vystačíte s tím, co najdete doma. Vezměte dva šálky octa a nalijte je do pračky. Vyberte samočisticí program (bývá uveden jako clean cycle nebo tub cycle), případně zapněte pračku na ten nejdelší a nejteplejší, který v manuálu najdete. Pokud je pračka opravdu silně znečištěná, pak celou proceduru zopakujte ještě jednou.
Tentokrát však místo octa použijte bělidlo. To se postará o všechny bakterie, plísně a další nečistoty, které se během měsíců (nebo dokonce let) používaní dokázaly usadit i na opravdu nedostupných místech. Znovu nechte prací cyklus proběhnout až do konce. A aby byly útroby pračky opravdu dokonale čisté, pak pro jistotu zapněte celý cyklus ještě naposledy – tentokrát však už do zásobníku na prací prášek nic nepřidávejte.
Jak vyčistit zásobník pračky
Pračka je dokonale čistá zevnitř, zbývá tedy ještě vyřešit nějaké ty „kosmetické“ vady. Nejzanesenější bývá zásobník na prací prostředky. Nejde však o nijak odolné usazeniny. Stačí ho na chvíli namočit do horké vody a veškeré nečistoty poté domýt houbičkou na nádobí. Nic dalšího nebude třeba. Pokud tápete nad tím, jak ho z pračky vyjmout, pak se poohlédněte po speciální páčce nebo pacičce. Tu obvykle stačí zvednout a zásuvka se vysune zcela bez problémů.
Vyčistěte i těsnění pračky
Posledním místem, kde by se mohly nečistoty usazovat, je gumové těsnění ve dvířkách pračky. Čím větší ho máte, tím více prostoru pro špínu a nečistoty bohužel poskytuje. Ale ani tady není třeba propadat panice. Vezměte si k ruce mýdlovou vodu a bavlněnou textilii a ručně vymyjte všechny záhyby, dokud nebudou dokonale čisté. Na zanesené těsnění se známkami plísně však budete potřebovat o něco těžší kalibr.
Do vody proto přimíchejte ocet nebo bělidlo a opět vše pečlivě omyjte. A jak často tuto proceduru opakovat? V zásadě platí, že pračka by se měla důkladně čistit jednou za čtvrt roku, tedy čtyřikrát ročně. A pokud uvažujete o nákupu nového spotřebiče, vybírejte ten, který nabízí program samočištění. Do budoucna si totiž díky této vychytávce ušetříte opravdu velké množství starostí.
Jak často čistíte svou pračku v domácnosti vy?