Vodní kámen z pračky zmizí za použití přírodních surovin: Kyseliny citronové, jedlé sody nebo octa
Vodní kámen je pro většinu spotřebičů v domácnosti nepřítelem číslo jedna. Pokud se ho pravidelně nezbavujeme, snižujeme životnost pračky či myčky.
Obsah
Bílý povlak vyskytující se nejčastěji na tělesech pračky, myčky nebo varné konvice je velký problém. Samozřejmě, že ho můžeme odstranit prostředky zakoupenými v drogerii. Účinné produkty jsou ovšem drahé a pro mnoho rodin cenově nepřijatelné. Vodního kamene se lze naštěstí zbavit i věcmi, které má každá hospodyňka v domácnosti po ruce.
Tyto varovné signály neignorujte
Jakmile zpozorujete jeden z níže popsaných ukazatelů, zbystřete. Pokud byste nechali svůj spotřebič napospas vodnímu kameni, brzy by se pokazil.
- Pračka začne odebírat více energie a funguje hlasitěji než před pár měsíci.
- Oblečení a ložní prádlo jsou nedostatečně vyprané.
- Na displeji pračky naskakují chybová upozornění.
- Výsledkem je pokažený spotřebič a je nutné zavolat opraváře.
Vodní kámen jde z pračky ven
Nejlepším pomocníkem pro odstranění vodního kamene z pračky je obyčejná kyselina citronová, kterou postačí dát do dávkovače a spotřebič zapnout na prázdný cyklus. Připravte si tedy 100–200 g kyseliny citronové a pračku nastavte na nejvyšší možný stupeň praní. Pakliže nemáte doma kyselinu citronovou, nasypte do dávkovače půl sklenice jedlé sody nebo do něj nalijte dvě sklenice octa. Nevábného zápachu octa se zbavíte již při dalším praní, aroma octa se neusadí v pračce ani oblečení.
Nezapomeňte očistit dávkovač
Většina hospodyněk se zaměřuje jen na vnitřní čištění pračky a zapomíná na dávkovač. Jenomže právě v něm se vyskytuje špína a vzniká plíseň. Poté se nemůžete divit, že nebude prádlo dokonale vyprané. Jestliže se chcete plísně zbavit, vyjměte dávkovač na prací prášek a očistěte jej hadříkem namočeným v kyselině citronové. I v tomto případě lze dávkovač omýt roztokem vody s octem. Po půl hodině působení nečistoty hravě odstraníte zubním kartáčkem.
Gumové těsnění je rájem špíny
Zkuste se podívat na gumové těsnění v bubnu pračky a určitě se zhrozíte. V miniaturním prostoru se totiž usazují nečistoty všeho druhu a během praní se dostávají do prádla, což jistě nechcete. Vezměte si tedy hadřík namočený do kyseliny citronové a gumové těsnění pečlivě vyčistěte. Jakmile dodržíte tyto 3 základní kroky čištění pračky, prodloužíte její životnost a prádlo bude krásně vyprané.