Jak ušetřit za provoz elektrického ohřívače vody: Rodinnému rozpočtu uleví využití nočního proudu a instalace měřiče
Neustále rostoucí spotřeba energie a růst cen za účty v domácnostech nutí většinu lidí přemýšlet nad tím, jak žít efektivněji a ušetřit tak více peněz.
Obsah
Pokud patříte mezi jedince, kteří se snaží žít efektivně ve své domácnosti a soustavně snižují spotřebu energie (a tím také měsíční poplatky na účtech), tento jednoduchý trik si určitě oblíbíte i vy. Je ovšem nutné dodat, že jej mohou aplikovat pouze kutilové, kteří mají ve své domácnosti elektrický ohřívač vody. Ten vám totiž při správném nastavení dokáže pomoci ušetřit spoustu peněz, které byste jinak zbytečně vyhodili za své každodenní návyky. Jedná se přitom o naprosto jednoduchou věc, se kterou si poradí každý.
Jednoduchý trik pro úsporu peněz
Pokud chcete ušetřit více peněz za své účty v domácnosti, měli byste začít používat především řízenou elektřinu (noční proud). Její cena je totiž přibližně o 30 procent nižší, než běžná cena elektřiny. Nevýhodou však je, že pokud váš bojler není dostatečně velký, může se stát, že ráno spotřebuje všechnu teplou vodu a vy budete muset čekat, než se systém opět zapne a začne vodu ohřívat. Nejlepší způsob, jak se rozhodnout mezi řízeným nebo obyčejným proudem, je zavolat odborníka, který vám doporučí vše na míru.
Jeho úkolem je totiž posoudit a analyzovat vaše zvyklosti při spotřebě teplé vody a množství vody, které spotřebováváte. A pokud si nechcete kupovat nový, tak také velikost dostupného bojleru přímo do vaší domácnost. Ačkoliv vás tento krok může přijít na poměrně dost peněz, ve výsledku ušetříte mnohem více, neboť se vám investice začne postupně a po malých částkách vracet. Důležité ovšem je, aby doporučení dodržovali všichni členové domácnosti.
Nižší teplota vody a spotřeba energie
Za účty za energie můžete ušetřit také tím, že budete pravidelně nastavovat nižší teplotu vody (to platí jak pro řízený proud, tak pro elektřinu za standardní cenu). Obecně lze říci, že pro malou domácnost s jednou nebo dvěma žijícími osobami může stačit nastavení vody na zhruba 40 stupňů. Tato hranice totiž podle většiny odborníků vyžaduje nejnižší náklady na energii, přičemž je to teplota, která vám vystačí pro většinu domácích činnosti, včetně mytí rukou, sprchování nebo také mytí nádobí.
Kromě toho pak voda o nízké teplotě vytváří nejméně vodního kamene, což znamená, že vaše spotřebiče v domácnosti nebudou vyžadovat tolik údržby, jako dříve. Ve větších domácnostech je pak vhodné nastavit teplotu o trochu vyšší, a to nejlépe na 60 až 70 stupňů. Díky tomuto nastavení totiž bude mít více uživatelů k dispozici dostatek teplé vody, která vydrží po dlouhou dobu. Nebudete se proto muset obávat, že by na vás nebo jiného člena domácnosti nezbyla.
Vyšší tvorba vodního kamene
Při teplotě 60 až 70 stupňů však dochází k vyšší tvorbě vodního kamene. Odborníci doporučují, abyste v takovém případě nechali svůj elektrický ohřívač vody alespoň jednou ročně zkontrolovat. Vzhledem k vyšším nákladům na energii může být užitečné nechat si nainstalovat do domácnosti také kontrolovaný měřič. To ovšem pouze v případě, že má váš kotel správnou velikost. Pokud se navíc chystáte být několik dní mimo domov, je dobré zařízení vždy vypínat, abyste ušetřili energii.