Nehnije a nevysychá: Díky kavkazské metodě česnek vydrží 8 měsíců
adbz.cz » Hobby » Nehnije, nevysychá a neklíčí: Kavkazská metoda uchovávání česneku spočívá v zapálení jeho obou konců

Nehnije, nevysychá a neklíčí: Kavkazská metoda uchovávání česneku spočívá v zapálení jeho obou konců

Česnek je velmi cenné přírodní antibiotikum. Pokud jej máte čerstvý, správná metoda skladování zamezí hnilobě, vysychání a klíčení.

cesnek uroda prepravka
Zdroj fotografie: iStock

Česnek je nesmírně hodnotná zelenina, a i proto se často pěstuje na záhonech. Toto přírodní antibiotikum je učiněným zázrakem při nachlazení a dokáže potlačit všechny projevy nemoci. Ani já nedám na česnek dopustit a nejen, že jej používám velmi často do vařených pokrmů, ale jím jej i syrový. Nesmírně to podporuje imunitní systém. Jak ale česnek správně skladovat, aby vydržel od sklizení opravdu dlouho? Loni jsem vyzkoušela kavkazskou metodu starou stovky let – je jednoduchá a efektivní.

Správným skladováním vydrží česnek čerstvý až do května

Přestože se dá česnek pěstovat i na parapetu, v záhoně jsou přece jen výnosy o něco vyšší. Jestli si stejně jako já lámete hlavu nad tím, jak česnek skladovat, aby nepodléhal hnilobě, zároveň ale ani nevysychal a neklíčil, metoda stará dlouhá staletí říká, že je možné jej skladovat na suchém místě bez přístupu vlhkosti. Aby ale vydržel až do pozdního jara, je nutné česnek ještě ošetřit. Trik spočívá v opálení spodních vousků a horního ocásku. Poté stačí dát do dobře prodyšné látky a umístit například do spižírny.

Pokud se vám ale letos opravdu dařilo a máte česneku na rozdávání, zajímavou alternativou skladování je podle webu GoodHousekeeping také jeho uchovávání v lednici, případně v mrazáku. Například v lednici takto vydrží oloupané celé, nakrájené nebo prolisované stroužky i několik dnů ve vzduchotěsné nádobě. Oproti tomu v mrazáku vydrží prolisovaný česnek ve formě na led a zalitý olejem po opravdu dlouhou dobu. Olej zde funguje jako konzervant.

Jak dále česnek použít

Česnek dokáže potlačit každý projev nachlazení. Jeho pravidelnou konzumací zlepšujete obranyschopnost těla, a to díky vitamínům A, B, C a E, minerálům, jako je draslík, hořčík a dusík, a především silici allicinu, která způsobuje charakteristickou chuť a zápach. Ze studií dále vyplývá, že česnek je výbornou prevencí vzniku rakoviny a onemocnění myokardu. Velmi pozitivně ovlivňuje správnou funkci kardiovaskulárního systému, snižuje krevní tlak a roztahuje cévy.

Česneková palice a nasekaný česnek na prkýnku
Zdroj fotografie: Piqsels
Pravidelnou konzumací čerstvého česneku podpoříte imunitu

Zvyšuje tedy kvalitu života. A stejně jako pomáhá lidem, prospívá i rostlinám. Například orchideje po česneku vyloženě lační a česneková zálivka je dokáže vzpružit. Vrátím-li se ještě k uchování česneku, zajímavý přístup přináší i odborníci z University of California, kteří nabízí recept na česnekový ocet. K jeho výrobě budete potřebovat pouze teplou vodu, stroužky česneku a kyselinu citronovou. V této podobě pak vydrží po opravdu dlouhou dobu, aniž by ztratil tolik důležité vitamíny a minerální látky.