Chraňte jabloně před škůdci a chorobami. Přišel pravý čas pro podzimní postřik. Na jaře vám poděkují dvojnásobnou úrodou
Čas letí a už je tu opět podzim a s ním i povinnost udělat něco pro ochranu vašich stromů. Pokud chcete, aby vám v zahrádce prosperovaly, vytvořte si tento domácí postřik.
Obsah
Pokud jste vášnivým zahradníkem, tak jistě víte, jak důležité je dbát na ochranu vašich milovaných rostlin a stromů. V opačném případě může lehce dojít k jejich napadení a následnému poškození kvůli škůdcům či různým chorobám. Chcete se takovému scénáři vyhnout? Vyzkoušejte tento přípravek ze směsi močoviny a síranu železnatého. Zaručí vám likvidaci všech škůdců a plísňových patogenů, které by se mohly pokusit zničit blaho vaší zeleně.
Proč zrovna močovina a síran?
Síran železnatý, který se v chemii běžně označuje jako FeSO4, je vlastně taková sůl kyseliny sírové. Znát jej můžete i jako zelenou skalici či zelený vitriol. Využití má hned několik, například jako účinná dezinfekce vody, výhodný doplněk stravy či právě jako chemická ochrana plodin všeho druhu, od těch polních až po zahradní.
Močovina je hnojivo plné minerálů a v chemii má také své označení, CO(NH2)2. Je považována za nejkoncentrovanější dusíkaté hnojivo, jelikož její obsah dusíku je až 46%. Nachází se ve formě bílých granulí, je bez jakéhokoliv zápachu a velmi dobře se rozpouští ve vodě. Tato kombinace je tedy ideálem pro ochranu vašich milovaných stromů.
Výroba je snadnější, než by se mohlo zdát
Nejprve si přichystejte všechny ingredience:
- Deset litrů vody
- Půl kila síranu železnatého (ve formě prášku)
- Půl kila močoviny
- Jeden velký kbelík
Vodu byste si měli zahřát alespoň na sedmdesát stupňů celsia, jakmile to budete mít, tak do ní nasypejte všechen síran železnatý. Okamžitě začněte míchat a nepřestávejte, dokud se prášek kompletně nerozpustí. Následně přidejte i močovinu a opět míchejte stejným stylem. V tomto momentu je postřik hotový a jediné, co vám zbývá udělat, je přelít jej do libovolného rozprašovače dle vašeho výběru.
Aplikovat byste jej měli od poslední třetiny října do půlky listopadu a důležitou roli v tom hraje i počasí. Měli byste to provádět v suchém dni, kdy bude panovat bezvětří. Teploty by se měly pohybovat okolo pěti stupňů celsia. Zároveň je potřeba si předtím zařídit úklid zahrady, neshrabané listí je nežádoucí. Hlavní je vždy použít ochranné prostředky, jako jsou gumové rukavice, čepice a ochranné brýle, bez toho se prostě neobejdete. Následně přípravek stříkejte na všechny nadzemní části stromu a půdu okolo něj.
Těšíte se, až si také vyrobíte svůj vlastní postřik na zahradu?